Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Video Çekimi İçin En İyi 5 Fotoğraf Makinesi

Yalnızca Fotoğraflarla Yetinmek İstemeyenler İçin!

Birkaç uzmana video çekimi için en iyi fotoğraf makinesi hangisi diye sorarsanız, her birinden farklı bir cevap alırsınız! Bunun nedeni, günümüzde stream, vlog, içerik oluşturma ve bağımsız film yapımı gibi video çekimin pek çok yeni türünün olmasıdır.

Ne yaratmak istediğinizi, ne kadar ekipman taşımak istediğinizi, ne kadar harcamak istediğinizi ve video jargonu ve teknikler hakkında ne kadar öğrenmek istediğinizi düşünmenizi öneririz. Sizin kullanımınızla bağlantılı olarak video çekimi için fotoğraf makinesi önerileri de değişecektir. Yine de video çekimi için fotoğraf makineleri listemizde önerilerimizi farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurarak sıraladığımızı vurgulamak isteriz. Gelin isterseniz lafı daha fazla uzatmadan fotoğraf makinelerimize göz atmaya başlayalım...

Profesyonellerin Tercihleri – Video Çekimi İçin Makine Önerileri

Fotoğrafçılıktan son derece farklı tekniklere ve kavramlara sahip olsa da video çekimi için fotoğraf makinesi seçerken fotoğrafçılık deneyiminiz size yardımcı olacaktır. Ancak yine de karar vermekte zorlanıyorsanız listemize bir bakın. İşte video çekimi için en iyi fotoğraf makinesi modelleri:

  • Canon PowerShot G7 X Mark III – Stream Video Çekimi İçin Fotoğraf Makinesi

Vlogger'ların ve video yapımcılarının Canon'daki en büyük sorunlarından biri, kameralarının çoğunda 4K çekim yaparken kırpma faktörüdür, ancak G7 X Mark III nihayet Canon’un da trendi yakaladığı ürünlerden biridir. Bu üst düzey kompakt makine, G7 X Mark II ile benzer bir gövdeye ve aynı lense sahiptir, ancak yeni bir sensör içerir ve 4K’da kırpma içermez.

Aynı zamanda, mikrofon girişli Canon makinelerinin ilkidir ve doğrudan YouTube’a canlı yayın yapacağınızda bu özelliğin hayat kurtarıcı olduğunu ifade etmek gerekir. Pahalı bir sinema kameranız olsa bile, ayrıca bir G7 X Mark III'ünüz varsa pahalı diğer ekipmanlara ve bilgisayara sahip olmaksızın sorunsuz bir canlı video setup’ı oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Açılır ekranıyla G7 X III ayrıca vlogger'lara çekim yaparken kendilerini net bir şekilde görmelerini sağlar. Ayrıca 20.1 MP, 1 inç CMOS sensörü ve Digic 8 işlemcisi sayesinde harika fotoğraflar çekebilir.

  • Fujifilm X-S10 – Vlog Video Çekimi İçin Fotoğraf Makineleri

Fujifilm fotoğraf makinesi video çekim açısından birçok seçenek vadetmektedir. Biz de bu listeye X-S10 yerine X-T200’ü alabilirdik. Ancak üzerine düşününce hem X-T200’ün son dönemdeki tedarik sorunları, hem X-S10’un özellikleri bütçemizi biraz arttırarak bu makineyi seçmemizi sağladı.

Fujifilm X-S10, üst düzey X serisi kameraların harici pozlama kontrollerine sahip değildir, ancak bu amatör bir kamera olduğu anlamına gelmez. Geleneksel mod kadranına geçiş, Fujifilm hayranlarını hayal kırıklığına uğratabilir, ancak mükemmel kaplamalı yapı kalitesi, kullanım deneyimi ve gövde içi stabilizasyonu bu kameraya özellikle bu fiyat skalasında video üreticileri için ayrı bir cazibe katmaktadır.

Bunlara ek olarak makine; değişken açılı bir arka ekran barındırmaktadır ki gövde içi stabilizasyonla birleştiğinde neden bu makineyi vlog için seçtiğimiz hemen anlaşılacaktır.

  • Fujifilm X-T4 – Film Yapımı ve Video Çekimi İçin En İyi Fotoğraf Makinesi

Dünya şu anda tam çerçeve makinelere odaklanmış olsa da X-T4, çok gelişmiş 4K video özellikleri ile bütçe dostu ve çok daha ilgi çekici bir teklif sunmaktadır. 2x ağır çekim efekti ve 60p’ye kadar 4K video çekme kapasitesiyle Sinema 4K formatını yakalayabilen X-T4; kullanıcı deneyimine yönelik özelliklere de sahiptir.

Çoğu 4K kamera, dahili olarak bellek kartlarına 8 bit video çeker, ancak X-T4, dahili olarak daha yüksek kaliteli 10 bit video yakalayabilir ve harici bir kayıt cihazı bağlarsanız, videoyu daha yüksek sample rate ile 4:2:2 renkte kaydedebilir. Bununla birlikte, X-T4 ile ileriye doğru atılan en büyük adım, özellikle dijital görüntü sabitleme sistemi ile birlikte kullanıldığında bir gimbal ihtiyacını azaltabilen veya ortadan kaldırabilen yeni gövde içi sabitlemedir. Çok yönlü kullanım, performans, güç ve fiyat dengesi açısından X-T4'ü yenmek son derece zordur.

  • Sony ZV-E10 – Fotoğraf Makinesi Video Çekim

Sony ZV-E10, Sony'nin 4K video, 24.2 MP sensör ve sürekli seri çekim modunda 11 fps sunan en yeni APS-C kamera sürümüdür. A6000 serisinden daha kompakttır ve Sony ZV-1'in aksine, aralarından seçim yapabileceğiniz 60'tan fazla lens ile değiştirilebilir lens yuvası barındırmaktadır. Ayrıca makinenin, film yapımcıları için tamamen ayarlanabilir çeşitli açılı ekrana sahip ilk Sony APS-C kamera olduğunu da belirtelim.

Kameranın üstünde, klipsli bir rüzgar susturucu takabileceğiniz 3 kapsül yönlü mikrofon bulunur, ayrıca harici bir mikrofon bağlantı noktasına sahiptir. Aynı zamanda fotoğrafçısıysanız, vizör olmaması önemli bir dezavantaj olabilir, ancak öncelikle vlog veya video çekmek isteyen herkes için bu bir sorun olmamalıdır.

  • Nikon Z6 II – Video Çekimi İçin En İyi Fotoğraf Makinesi Modelleri

Nikon Z6 II, ilk sürümün temelde ufak yeniliklerle tekrar karşımıza konan bir sürümüdür. Ancak bu yeniliklerin arasında oldukça işlevsel özelliklerin olduğunu söylemek gerekir; ikinci bir hafıza kartı ve işlemci ile 14 FPS’ye kadar seri çekim yapabilen makine, ayrıca 4K 60p video çekimi de vadetmektedir.

Buna karşılık işin can sıkıcı tarafı 60p videonun kırpılmasıdır. Yine de eğer ilk Z6 modeline sahip değilseniz ve bütçe dostu bir video çekim makinesine ihtiyacınız varsa Z6, aradığınız işlevselliği size sunacaktır.

Makineniz Kadar Sizin Deneyiminiz De Önemli!

YouTube kanalınızda veya diğer dijital platformlarda videolar yayınlamayı mı düşünüyorsunuz? Yoksa sinema veya reklam sektörüne mi adım atmayı planlıyorsunuz? Elbette tüm bunlar söz konusu olduğunda seçeceğiniz fotoğraf makinesi video çekim kalitenizi doğrudan etkileyecektir. Ancak yine de odaklanmanız gereken tek konu ekipmanınız değildir!

Eğer sizin için en iyi kameraya karar verdiyseniz önerimiz artık yavaş yavaş kendinizi geliştirmeye başlamanız ve video çekimleri yapacağınız türe göre işin tekniğini öğrenmeniz olacak! Foto Life Akademi’nin uygulamalı eğitimleri ile makinenizin gerçek gücünü ortaya çıkarmaya ne dersiniz?

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30