Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Hava Fotoğrafçılığının Zorlukları

Keyifli Olduğu Kadar Zor Bir Meslek!

Hava fotoğrafçılığı, tüm fotoğrafçıların ve fotoğraf meraklılarının en çok merak ettiği havadan fotoğraf ve video çekmek için çeşitli yollar aradığı bir daldır. Havadan fotoğraf çekmek dışarıdan bakıldığı zaman heyecan verici gözükse bile hava fotoğrafçılığının zorlukları oldukça fazladır. Buna göre drone ile çekim yapmak için hava fotoğrafçılığının zorlukları ve riskleri olduğu bilinmelidir.

Günümüzde hava fotoğrafçılığı eski zamanlara nazaran genel olarak gelişmiş drone’lar ile yapılır. Drone ile hava fotoğrafçılığı yapmak diğer fotoğrafçılık türlerine göre biraz daha farklıdır. Drone ile çekim yapmak için gerekli izinleri almanız ve yasal yönetmeliği bilmeniz gerekir. Drone ile çekim yapmak için hava fotoğrafçılığının zorlukları ve koşullarını bilerek bu işe başlamalısınız. Şimdi size kötü hava şartlarında drone ile çekim yapmak ve hava fotoğrafçılığının zorlukları nelerdir bahsedeceğiz.

[widget-8]

Hava Fotoğrafçılığının Zorluklarına Karşı Önleminizi Alın!

Hava fotoğrafçılığının zorlukları arasında kuşkusuz en önemli etken drone ile çekim yapmak için hava şartlarının uygun olmasıdır. Drone ile hava fotoğrafçılığı yapmak için fotoğraf çekeceğiniz yerin, bir binanın veya manzaranın hangi hava şartlarında nasıl çekilmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Bununla birlikte hava fotoğrafçılığının zorlukları nelerdir kötü hava şartlarında drone ile çekim yapmak için neler yapılır birlikte bakalım.

 • Hava fotoğrafçılığının zorlukları arasında en önemlisi uygun hava şartlarının olmasıdır. Drone ile çekim yapmak için hava şartlarını bilmeli ona göre hareket etmelisiniz. Çünkü uygun hava koşulları olmadığı zaman fotoğraf ve videolarınız düzgün olmayabilir.
 • Drone ile hava fotoğrafçılığı yaparken karşılaşılan zorluklardan biri de kuş saldırılarıdır. Bu ve benzeri durumlarda drone zarar görebilir.
 • Drone ile çekim yapmak istediğinizde zorluk yaşamamanız için belli bir menzil dışına çıkmamanız gerekir. Bunun içinde belirli gps ayarlarınızı yapmanız gerekir. Çünkü drone ile iletişiminiz koptuğu zaman drone’un tekrar size dönmesi için bu ayarları öncesinde uçuş öncesinde yapmalısınız.
 • Hava fotoğrafçılığının zorlukları arasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de drone kullanırken yaptığınız iniş kalkışlardır. Drone’lar güçlü rüzgârlardan etkilenir. Bu yüzden drone ile çekim yapmak için daha düz ve açık alanları tercih etmelisiniz.
 • Drone ile çekim yapmak için bütün ayarlarınızı yapmalı ve mutlaka tüm ekipmanlarınızı hazırlamalısınız. Tekrarı olmayacak çekimlerde zorluk yaşamamanız için bütün donanımlarınız tam olmalıdır.
 • Drone ile hava fotoğrafçılığı yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de bataryanızın durumudur. Özellikle soğuk havalarda batarya olduğundan çabuk azaldığı için dikkat etmeniz gerekir.
 • Hava fotoğrafçılığının zorlukları arasında en can sıkıcı durumlardan biri de beklenmedik şeylerle karşılaşmaktır. İstenmeyen bir nesne, bir tel veya ağaç uçuş güvenliğinizi etkileyebilir. Bunun için öncesinde drone ile çekim yapmak istediğiniz yeri kontrol etmenizde fayda vardır.

[widget-19]

Kötü Havalarda Nasıl Çekim Yapılır?

Hava fotoğrafçılığının en zor anlarından biri de kötü hava koşullarında nasıl çekim yapıldığıdır. Drone ile çekim yapmak için uçuş öncesi mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz. Hava fotoğrafçılığı için en uygun olan ve istenilen çekimlerin yapıldığı açık ve güneşli havalardır. En canlı ve parlak görüntüleri elde edeceğiniz zamanlardır.

Hava fotoğrafçılığında sadece güneşli havalarda değil, kötü hava şartlarında drone ile çekim yapmak gerekebilir. Bunun için neler yapmalıyız sizler için hazırladık.

 • Parçalı bulutlu havada drone ile çekim yapabilir ve görüntüye daha iyi bir kontrast verebilirsiniz. Bu da görüntünüze daha iyi bir derinlik hissi verir. Parçalı bulutlu havalarda risk az olduğu için rahat bir çekim yapabilirsiniz.
 • Kapalı havalarda drone ile çekim yapmak pek sağlıklı olmayabilir. Böyle havalar ufuk görüntüsü azaldığı için fotoğrafta düşük kontrastlara sebep olabilir. Gökyüzü tamamen bulutlarla kaplı olduğu için görüntü netliğini çok iyi ayarlayamayabilirsiniz. Yine de diğer kötü hava koşullarına göre kapalı havalarda çekim yapabilirsiniz.
 • Rüzgârlı havalarda drone ile çekim yapmak oldukça zordur. Çünkü drone’lar rüzgârlara karşı hassastırlar. Ani oluşan rüzgârlarda çekim yapmaya çalışsanız bile istediğiniz görüntüleri elde edemezsiniz.
 • Kötü hava şartlarında drone ile çekim yapmak isteyenlerin kesinlikle kaçınması gereken yağmurlu, karlı ve sisli havalardır. Böyle havalarda mümkün olduğunca çekim yapmayın. Özellikle soğuk havalarda, sis içinde uçuş yapmak kanatlarda buzlanmaya sebep olur ve sağlıklı bir uçuş yapılmasını engeller.

İyi Bir Fotoğrafçı Her Türlü Hava Şartlarında Çekim Yapabilir

Drone ile hava fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık dallarına göre daha zor bir alandır. Kötü hava şartlarında drone ile çekim yapmak hava fotoğrafçılığının zorluklarından olsa da, hava fotoğrafçılığı tekniklerini bilip önlemlerinizi alarak siz de her alanda havadan fotoğraf çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken gerekli izinleri alarak yönetmeliği bilmeniz. Sonrasında hemen her hava şartlarında çekim yapabilecek potansiyelde bir drone alarak işe başlayabilirsiniz.

[widget-30]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30