Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Dış Mekanda Modelli Çekim Nasıl Yapılır?

Açık Hava Moda Çekimlerinin Püf Noktaları Neler?

Moda fotoğrafçılığı genellikle stüdyo ortamında yapılsa da markaların beklentilerine ve taleplerine ya da satılacak ürünün türüne göre dış mekanda da çekim yapılması gerekebiliyor. Özellikle yaz mevsiminde markaların satışa sunduğu kreasyonları, bikiniler, iç çamaşırları ya da güzellik ürünleri için açık hava fotoğrafçılığı daha avantajlı bir tanıtım şekli oluyor.

Hava koşullarının tahmin edilemezliği ya da teknik sıkıntılar dışında moda fotoğrafçıları için en eğlenceli çekimler dış mekanda yaptıkları çekimler oluyor. Peki dış mekanda modelli çekim nasıl yapılır? Gerekli olan ekipmanlar nelerdir? Post-prodüksiyon aşamasında neler yapılır? Doğal ve yapay ışık kaynakları nasıl kullanılır? Gelin, bir moda çekiminin tüm detaylarına yakından bakalım…

1.Öncelikle planınızı yapın.

Açık havada modelli çekim yapmadan önce fotoğrafçıların çekim planlarını hazırlamaları gerek. Çekim nerede yapılacak, hangi modelle çalışılacak, gerekli ekipmanlar neler, çekimin hikayesi ya da kompozisyonu ne, hangi fonları kullanacaksınız, kaç poz çekeceksiniz, kaç kıyafet/aksesuar/iç çamaşırı/bikini pozlayacaksınız gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak vermelisiniz. Her duruma hazırlıklı olmak için çekim planınızı not etmeli, çekime gitmeden önce tüm ekipmanlarınızı ve kullanacağınız makineleri kontrol etmelisiniz. Boş bir batarya ya da yedek hafıza kartı almadan çekime gitmek istemezsiniz değil mi?

2.Ekipmanlarınızı belirleyin.

Açık havada moda çekimleri yaparken başınıza gelebilecek en büyük talihsizlik makinenizin çalışmaması olabilir. Bu nedenle öncelikle birkaç yedek fotoğraf makinesi almakla işe başlayın. Nikon D600, Canon 5D Mark 2, Olympus OMD EM10, Olympus OMD EM1, Fujifilm XE-2 Body farklı fotoğraf makinelerini yanınıza alabilir; Nikon 35mm f/1.4 Lens, Canon 24-70mm f/2.8 L Lens, Canon 135mm f/2 L Lens, Canon 50mm f/1.4 Lens, Fujifilm 56mm f/1.2 Lens, Fujifilm 14mm f/2.8 Lens, Olympus 17mm f/1.8 Lens seçeneklerini değerlendirebilir; Profoto Air Remote Tetikleyici, Profoto B1 Akülü Paraflaş Sistemi, Manfrotto MVT502AM + 502HD Video Tripod gibi ekipmanlarla hem fotoğraf hem de video çekebilirsiniz. Işık ayaklarını, softbox ve şemsiyelerinizi, tetikleyicilerinizi, tepe flaşları ve paraflaşları, reflektörleri kesinlikle unutmamalısınız. Yedek pil ve bataryalarınızın olduğundan da emin olmalısınız.

3.Modelinizi seçin.

Dış mekan moda çekimleri için doğru modeli seçmek gerekir. Çekim planınız ve ekipmanlarınız hazırsa kaç modelle çalışacağınızı ve kime, ne giydireceğinizi belirlemelisiniz. Bu nedenle model ajanslarıyla iletişime geçerek model seçeneklerini görmek isteyin. Boy, kilo, ten rengi, göz rengi vb. özelliklerine bakarak modelinizi değerlendirin ve seçin. Tek bir modelle çalışacaksanız en iyisini seçmek sizi biraz zorlayabilir. Bazı markaların ise çalıştığı modeller bellidir ve size sadece fotoğraflarını çekmek kalır. Bu nedenle rahat olabilirsiniz. Modelinizi seçmekte zorlanıyorsanız modelin daha önceki projelerini araştırın ya da ekibinizden fikir alın.

4.Kıyafetleri belirleyin.

Dış mekanda modelli çekim nasıl yapılır diyenler için kıyafet seçiminin başarılı bir fotoğraf projesi için en önemli adımlardan biri olduğunu belirtmemiz gerek. Markanın size sunduğu seçenekleri ya da fotoğrafı çekilmesi istenen kıyafetleri belirli bir kompozisyon içerisine adapte etmeniz gerek. Örneğin kendi portfolyonuz için vintage fotoğraflar çekecekseniz vintage butikler ile iletişime geçerek kıyafet kiralayabilirsiniz. Ancak marka size 100 kıyafet seçeneği gönderdi ve bunlardan en az yarısının fotoğraflarını istediyse mekanın özelliklerine, modelinize ve konseptinize göre seçim yapmalısınız.

5.Önceden keşfe çıkın.

Açık havada modelli çekim yapmadan birkaç gün önce çekim yapacağınız mekanı görün. Sahil kenarı, kale, sokak, iskele vb. çekim noktalarınızı belirleyerek gözünüzde poz seçeneklerinizi canlandırın. Aşina olduğunuz bir mekansa ve daha önce bu mekanda fotoğraf çektiyseniz önceden görmenize gerek kalmayabilir elbette. Ancak mekandaki ilk çekiminizse ekibinizle birlikte ön keşif yapmanızda yarar var. Böylece hem çekim planınız aksamaz hem de aklınıza yeni fikirler gelebilir.

6.Ekipmanları kurun, modeli hazırlayın.

Dış mekan moda çekimleri yapacağınız gün geldiğinde sabah erken saatlerde çekim yerinde olmalısınız. Ardından modelin hazırlanması gerek. Makyöz modelin saç ve makyajını yaparken siz de backstage fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir moda çekiminin en keyifli anları backstagede yaşananlardır. Sonraki aşamada ekipmanlarınızı kurun ve modelinize çekim yapacağınız açıları anlatın. Nasıl pozlar istediğinizi gösterin, birkaç deneme poz çekin.

7.Her şey hazır, kameranın arkasına geçin.

Moda fotoğraf çekimi yapmak için her şeyiniz hazır olduğunda planladığınız kareleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz sıraya göre kıyafetleri giyen modelinizi farklı açılardan çekebilirsiniz. Zamanı iyi kullanarak, modelinizi sıkmadan, belirli aralıklarla çekim yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Yaratıcı kompozisyonlar oluşturmak, ışığı kullanabilmek ve modelle doğru iletişim kurmak sizin işinize ne kadar hakim olduğunuza ve becerilerinize kalmış.

Dış mekanda modelli çekim nasıl yapılır sorunuza hazırlık aşamalarıyla birlikte cevap verdik. Açık havada modelli çekim yapmadan önce sayfamızda belirttiğimiz adımları takip ederek başarılı ve herhangi bir aksaklık yaşamayacağınız çekimlere imza atabilirsiniz. İlk çekimleriniz her zaman son çektiğiniz fotoğraflardan daha kötü olacak olsa da sektöre adım atmanız gerek!

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30