Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Moda Fotoğrafçılığından Para Kazanmak İster Misiniz?

Ünlü Markaların Aradığı Bir Moda Fotoğrafçısı Olmak İçin Önce İmajınızı Yaratın!

Moda dünyasının ışıltısı size de cazip geliyor mu? Moda fotoğrafçısı olmak ve bu hareketli sektörün içinde kendinize yer bulmak mı amacınız? Ya da moda fotoğrafçılığı yapıyor ancak istediğiniz kadar para kazanamıyor musunuz? Belki de bazı şeyleri eksik yapıyorsunuzdur…

Son yılların gözde mesleklerinden biri olan moda fotoğrafçılığından kazanç sağlama yollarına, bu mesleğin bilmediğiniz para kazanma stratejilerine ve markalaşmaya dair birkaç faydalı bilgi verelim sizlere!

1.Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın.

Her fotoğrafçılık branşında olduğu gibi moda fotoğrafçılığında da öncelikle eğitim almanız gerekiyor. Moda fotoğrafçılığına özel çekim teknikleri, kullanılan ekipmanlar ve ışıklar, modelle doğru iletişim kurma yolları, katalog ve dergi fotoğrafları için düzenleme yapmaya kadar mesleğinizi yaparken karşınıza çıkacak her duruma hazırlıklı olmalısınız. Ne kadar çok bilgi edinirseniz o kadar iyi fotoğraflar çekecek ve böylece rahatlıkla para kazanabileceksiniz. Dolayısıyla moda fotoğrafçılığı eğitimi almaya başlayarak hayalinizdeki meslek için harekete geçebilirsiniz.

2.Kaliteli Ekipmanlar Alın.

Moda fotoğrafçılığından para kazanmak için önce para harcamalısınız. Moda sektörü için fotoğraf çekerken sınırları zorlamalı ve her imkandan sonuna kadar yararlanmalısınız. Dolayısıyla hem stüdyonuzu iyi ekipmanlarla ve çekim aksesuarlarıyla doldurmalı hem de yaptığınız çekimlerde farklı konseptler oluşturmalısınız. Moda sektöründe markaların dikkatini çekebilmeniz için en yeni fotoğraf makinelerinden en kullanışlı ışıklara kadar tüm teknik ihtiyaçlarınızı gidermelisiniz. Mesleğinizi ne kadar ciddiye alırsanız o kadar çok kazanç sağlarsınız. İyi ekipmanlar, iyi fotoğraflar demektir, unutmayın. Bu fotoğraflar sizlere yeni müşteriler kazandıracak.

3.Stüdyonuz Olsun.

Moda fotoğrafçısı olacaksanız mutlaka stüdyonuz olmalı. Markalar genel olarak çekimlerini kendi stüdyolarında yaptırsalar da hem ihtiyaç halinde kullanılacak hem de sizi kurumsal gösterecek bir stüdyonuz olsun. Ayrıca açık havada uygulayamayacağınız çekim tekniklerini stüdyoda deneyebilirsiniz. Toplantılarınızı, müşteri görüşmelerinizi ya da misafirlerinizi stüdyonuzda ağırlayabilirsiniz. Markalaşma yolunda donanımlı bir fotoğraf stüdyosu size ekstra gelir sağlayacak.

4.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Fotoğraf çekerek para kazanmak için fotoğraflarınızı paylaşacağınız sosyal medya hesaplarınıza da özen göstermeniz gerekiyor. Bu nedenle Instagram ve Facebook hesaplarınızı düzenlemekle işe başlayın. Her iki kanalda da hem işletme hem de bireysel hesap yönetin. Hesaplarınıza en iyi moda fotoğraflarınızı ekleyin, profilinize verdiğiniz hizmetleri ve iletişim bilgilerinizi yazın. Sık sık fotoğraf paylaşmaya dikkat edin hatta paylaşım takvimi çıkarın. Böylece moda çekimi yaptırmak isteyen markalar size daha hızlı ulaşacaktır. Başarılı bir sosyal medya yönetimi, daha çok işbirliği ve kazanç sağlayacaktır.

5.Web Sitenizi Yaptırın.

Moda fotoğrafçılığından para kazanmak için online platformların tamamında yer almalısınız. Bu nedenle web sitesi yaptırarak işe başlayın. Yaptığınız moda çekimlerini web sitenize yükleyin, kendinizden bahsedin, hizmetlerinizi anlatın ve iletişim bilgilerinizi ekleyin. Ziyaretçilerinizin kolay kullanabileceği ve size ulaşacağı web siteniz aracılığıyla daha çok müşteri edindiğinizi kısa sürede gözlemleyeceksiniz.

6.Photoshop Öğrenin.

Moda fotoğrafçılığında Photoshop’un önemi çok büyük. Modelin kusurlarını, çekim hatalarını hep düzenlemek gerekiyor. Kırmızı gözler, şişmiş gözaltı torbaları, yanlış makyaj tonları Photoshop sayesinde ortadan kaldırılabiliyor. Siz de bu fotoğraf düzenleme programını ustaca kullanabilirseniz yeni kazanç kapılarını aralayabilirsiniz. Ünlü markalar deneyimli ve usta fotoğrafçılarla çalışmak isterler. Bu nedenle teslim edeceğiniz fotoğrafların kusursuz olmasını sağlayacak Photoshop’u öğrenin, önerilen bir moda fotoğrafçısı haline gelerek sektörde daha çok iş yapın.

7.Fotoğraflarınızı Dergilere Satın.

Moda fotoğrafçılığından para kazanmak için en garanti yollardan biri de fotoğraflarınızı dergilere satmanızdır. Web sitenizde, Instagram ve Facebook hesabınızda paylaştığınız fotoğrafları moda dergilerine de gönderebilir ve işbirliği teklifinde bulunabilirsiniz. Ayrıca adınızı duyurduğunuzda ünlü moda dergileri dahi sizden bir fotoğraf talep edebilir. Moda dergilerinin aylık çekimlerini yapabilir, röportajlarında ünlü mankenlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ne kadar çok dergide görünürseniz moda sektöründe o kadar fazla isminiz geçer.

8.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Moda fotoğrafçılığından para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Biliyorsunuz basın ve medya kuruluşlarında, moda ve güzellik sektöründe stok fotoğraflar kullanmak maliyeti azaltıyor. Tekstil firmaları dahi stok fotoğraflar satın alıyorlar. Ayrıca moda ve kozmetik firmaları web sitelerinde stok görsellere yer veriyor. Dilerseniz siz de çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yükleyerek para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak ek gelir olarak kullanacağınız bir yöntem olabilir. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com en çok tercih edilen stok fotoğraf siteleri.

9.Markalarla İşbirliği Yapın.

Moda fotoğrafçılığından para kazanmak için ünlü moda markalarıyla çalışmalısınız. Bunu başarabilmek için öncelikle belirttiğimiz gibi başarılı sosyal medya çalışmaları yapmalı ve adınızı duyurmalısınız. Eğer markalar size ulaşmıyorsa siz onlara kendinizi anlatan ve portföyünüzü içeren bir mail ya da posta ulaştırabilirsiniz. Böylece iyi işleriniz taktir görür ve ünlü markalarla çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Moda fotoğrafçılığından para kazanmak için diğer fotoğrafçılık dallarına göre daha çok çalışmalısınız. Moda sektöründe genellikle ünlü fotoğrafçılarla çalışılır ve her markanın bir fotoğrafçısı vardır. Dolayısıyla adınızı duyurmak için mutlaka kendinizi geliştirmeli, etkili iletişimden girişimciliğe, diksiyondan marka yönetimine kadar farklı alanlarda eğitim almalısınız. Çağımızda artık iyi fotoğraf çekmek başarılı olmak için yeterli olmuyor. Fotoğraflarınızı nasıl pazarlayacağınızı, müşterilerinize nasıl sunum yapacağınızı, fotoğraflarınızı nasıl editleyeceğinizi öğrenmeniz gerek. Fotoğraflarınızla konuşulmak istiyorsanız hemen ilk adımı atın…

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30