Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Mutlaka Tanımanız Gereken 8 Moda Fotoğrafçısı

Moda Sektörünün Kalbi Bu Fotoğrafçıların Elinde Atıyor!

Tarzları ve bakış açılarıyla moda sektörünün gözde fotoğrafçıları arasında yer alan isimler, moda fotoğrafçısı olmak isteyenlere ilham kaynağı oluyorlar. Dünyanın en ünlü moda fotoğrafçıları arasına isimlerini yazdırmak için nasıl çalıştıkları, hangi zorluklarla karşılaştıkları ve elde ettikleri başarılar, moda fotoğrafçılığının ne kadar değerli bir meslek olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Moda dergileri, ünlü moda fotoğrafçılarının objektiflerinden çıkan fotoğraflarla kitlelere ulaşırken markalar da bu fotoğraflar sayesinde satışlarını yükseltiyor. Vogue’dan Chanel’e, Dior’dan Love Magazine’e kadar ünlü dergiler için çekim yapan, dünyanın en iyi 8 moda fotoğrafçısını sizler için derledik.

1.Mario Testino

Ünlü moda fotoğrafçıları arasında adını en çok duyuran isim Mario Testino ile başlıyoruz. 1954 doğumlu Perulu moda fotoğrafçısı, 1977 yılında Prenses Diana’nın Vanity Fair’de verdiği pozu çeken fotoğrafçı olarak ünlendi. Vanity Fair, Vogue ve daha birçok ünlü dergi için çekim yapan başarılı moda fotoğrafçısı İngiltere kraliyet ailesinin de fotoğraflarını çekiyor. Kate ve William’ın nişan fotoğrafları Testino’ya ait mesela.

2.Mert & Marcus

Mert Alaş ve Marcus Piggott dünyanın en ünlü moda fotoğrafçıları arasında yer alıyor. 1972, Ankara doğumlu olan Mert Alaş İngilizcesini geliştirmek için gittiği ABD'de Marcus Pigott ile tanışıyor ve beraber moda fotoğrafçılığına başlıyorlar. The Business of Fashion’ın Sektördeki ilk 500 listesindeki 5 Türk’ten birisi olan Mert Alaş ve 23 yıldır birlikte çalıştığı Marcus Piggott, Mert&Marcus adı altında birçok moda dergisi için çekimlerin yanı sıra Dior, Gucci, Miu Miu, Kenzo gibi markalar için de çekimler yaptılar. Çalışmalarından ilham almak istiyorsanız bu ünlü moda fotoğrafçılarını takip edebilirsiniz.

3.Bruce Weber

Bruce Weber ünlü moda fotoğrafçıları arasında iddialı çekimlere imza atmış bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Calvin Klein, Ralph Lauren, Pirelli, Abercrombie & Fitch, Revlon ve Gianni Versace gibi markalara yaptığı çekimlerle bilinen moda fotoğrafçısı Calvin Klein için 90’lı yıllarda çektiği ve çok tartışılan iç çamaşırı ve kot pantolon çekimleriyle ünlendi. İkonik çekimleriyle tanınan moda fotoğrafçısının yönetmenlik deneyimi de var. Hatta Let’s Get Lost adlı bir filmi de bulunuyor. Farklı alanlarda kendini kanıtlamış bir isim Bruce Weber.

4.Paolo Roversi

Dünyanın en ünlü moda fotoğrafçıları arasında yer alan Paolo Roversi, duygusal portreleriyle kendine özgü bir tarzı olan fotoğrafçılardan. Moda sektöründe naif ve sade fotoğrafların öncüsü olan İtalyan fotoğrafçı, bugüne kadar i-D için 10 tane kapak fotoğrafı çekmenin yanı sıra sık sık Yohji Yamamoto ve Dior ile de birlikte çalışıyor. Moda fotoğrafçısı olmak isteyenlere özgün stiliyle ilham olmaya devam ediyor.

5.Annie Leibovitz

Ünlü moda fotoğrafçıları arasında yer alan bir diğer isim 70’li yıllarda Rolling Stones Magazine ile kariyerine başlamış ve listemizde yer alan tek kadın fotoğrafçı. Sıra dışı çekim tarzı ve yaratıcılığıyla adından söz ettiren Leibovitz’in en ünlü işleri arasında Kanye West ve Kim Kardashian’lı Vogue kapağı ve 2016 yılında çektiği Pirelli takvimi yer almaktadır. Fotoğrafları ilgi uyandıran Leibovitz’in çalışmalarını inceleyerek dramatik tekniğini fotoğraflarınızda kullanabilirsiniz.

6.Mario Sorrenti

Yankı uyandıran çekimleriyle adını duyuran ünlü moda fotoğrafçısı Mario Sorrenti, en ikonik projesi olan Kate Moss’la Calvin Klein’ın Obsession parfümünün çekimleriyle adından söz ettirmeyi başarmıştır. Cesur fotoğrafları ve renkli konseptleriyle markaların aranan fotoğrafçılarından biri haline geln 90’ların cesur moda fotoğrafçısı Sorrenti’nin tarzını pek çok moda fotoğrafçısı da takip ediyor.

7.Patrick Demarchelier

Dünyanın en iyi moda fotoğrafçıları arasında yer alan Patrick Demarchelier30 yıldır moda fotoğrafçılığının duayenlerinden biri ve Vogue ile özdeşleşmiş bir isim. Vogue’dan Dior’a, Chanel’den Louis Vuitton’a kadar ünlü markaların çekimlerine imza atmış olan Demarchelier, 89 yılında Diana’nın kişisel fotoğrafçısı olmuştur. Duayen fotoğrafçı dediğimizde akla gelen ilk isim olan moda fotoğrafçısı, ünlü markaların her zaman ilk sırasında yer almıştır.

8.Tim Walker

Ünlü moda fotoğrafçıları arasındaki Tim Walker, sürrealist çalışmalarıyla biliniyor. Sıra dışı ve etkileyici olarak tanımlanan moda fotoğrafçısı, Comme des Garçons ve Yohji Yamamoto için de sık sık reklam kampanyaları çekmiştir. Sizi hayal dünyasına sürükleyecek çekimleriyle dikkat çeken ünlü fotoğrafçının çalışmalarını inceleyerek ilham alabilir, kullandığı teknikleri deneyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Dünyanın en iyi moda fotoğrafçıları arasında David Bailey, Eda Binark, David Lachapelle gibi isimler de var. Kendi tarzınızı oluşturmaya çalıştığınız bu yolda dilerseniz ünlü fotoğrafçıları kendinize örnek alabilir ve onların çekimlerinde kullandıkları üslupları deneyebilirsiniz.

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30