Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Başarılı Bir Moda Fotoğrafçısının Bilmesi Gereken 7 Madde

Moda Fotoğrafçısı Olmak İstiyorsanız Bu Konulara Hakim Olun!

Son yıllarda popüler mesleklerden biri de moda fotoğrafçılığı oldu. Tekstil ve moda sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte ünlü markalar her sezon yeni kreasyonlarını farklı konseptlerle müşterilerine sunmaya başladı. Hatta markalar birbirleriyle çektikleri fotoğraflar aracılığıyla yarışıyorlar diyebiliriz. Instagram ve Facebook gibi sosyal medya kanallarının markaların en büyük reklam aracı olmasıyla da markalar güncel kalmak için sürekli fotoğraf çektirir oldu.

Markalar moda fotoğrafçısı ararken ve sektör de bu denli hızla gelişirken klasik pozların dışına çıkmayan, ufak çaplı markalar için çalışarak kendini profesyonel ilan eden moda fotoğrafçıları ne kadar büyük adımlar atabilir ki? Başarılı bir moda fotoğrafçısı olarak sektörde yerinizi almak istiyorsanız takip edilen, işleri paylaşılan, saygı duyulan bir fotoğrafçı olmanıza yardımcı olacak temel bir kaç maddeden başlayalım. İşte iyi bir moda fotoğrafçısının bilmesi gereken 7 madde:

1.Sanat tarihi

Moda fotoğrafçısı olmak için bilmeniz gerekenler arasında ilk sırada sanat tarihi var. Sanat tarihi ne işime yarayacak diyorsanız eğer görsel sanatlara değer katan, çalışmalarıyla ufkunuzu açacak ve ilham kaynağınız olacak sanatçıları ve çalışmalarını bilmeniz gerek. Resimde; Da Vinci, Van Gogh, Picasso, Dali, fotoğrafta; Sebastião Salgado, Henri Cartier-Bresson, André Kertész gibi ünlü isimlerin resimlerini ve fotoğraflarını inceleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

2.Kaliteli Ekipmanlar Alın.

Moda fotoğrafçısı olmak için eleştirilmenin ne kadar değerli olduğunu bilmeniz gerek. Moda fotoğrafçılığına yeni başlamış ve çalışmalarınızı geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Çevrenize ve fotoğrafçı arkadaşlarınıza fotoğraflarınızı beğenip beğenmediklerini sorabilirsiniz. Bu eleştirilerden yararlanarak bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Moda fotoğrafçılığında ego, fotoğrafçının en büyük düşmanıdır.

3.Prodüksiyon

Moda fotoğrafçısının bilmesi gerekenler arasında organizasyon ve prodüksiyon da yer alır. Başarılı moda fotoğrafçıları prodüksiyondaki her detaya hakimdir ve ekibinin işlerini yönetecek profesyonelliğe sahiptir. Çekimden önce stüdyoyu ya da dış mekanı görür. Dekorları kontrol eder, ışık, kadraj, objektif, açı ve aksesuarları çekim öncesinde planlar, hangi kombinin nerede ve ne zaman çekileceğine önceden karar verir. Çekimden 1 – 2 gün önce ekiple konsept ve prodüksiyon hakkında toplantı yapar. Aynı zamanda her zaman bir yedek planı olur. Telefon rehberinde kuaför, makyöz/makyör, manken veya stüdyo alternatifi bulunur.

4.Moda ve satış

Moda fotoğrafçısı olmak için modayı gerçekten bilmek gerek. Sadece güzel kadınların ve yakışıklı adamların fotoğraflarını çekmekten ibaret değil bu iş. Moda sektörünün üretimden pazarlamaya kadar her aşamasında fikir sahibi olmalısınız. Markalar çektiğiniz fotoğraflarla ürünlerini satacakları için neyi nasıl satacağınızı bilmelisiniz. Kullanacağınız en ufak bir aksesuar, şapka ya da gözlük fotoğrafınızın havasını ve mesajını tamamen değiştirebilir. Ünlü modacıları ve markaları takip ederek moda sektörünü yakından tanıyabilir, ürünlerini nasıl pazarlandığını öğrenebilirsiniz.

5.Tarz yaratmak

Moda fotoğrafçısının bilmesi gerekenler arasında tarz yaratabilmek de vardır. Gerçekten moda fotoğrafçısı olmak istiyorsanız fotoğraflarınıza kişisel çekim tekniğinizi yansıtabilmelisiniz. Bir aksesuar, dekor ya da kullanacağınız bir filtre fotoğraflarınızın bakış açısını değiştirecek ve diğer moda fotoğrafçılarından farklı olmanızı sağlayacak belki de. Fotoğraflarınızı gören markalar, sizin kim olduğunuzu anlıyorsa başarılı bir moda fotoğrafçısı olmuşsunuz demektir.

6.Özgüven

Moda fotoğrafçısı olarak adınızdan söz ettirmek istiyorsanız kendinize güvenmelisiniz. Fotoğraflarınızdan ve kendinizden emin olursanız potansiyel müşterilerinizin de size güvenmesini sağlarsınız. Tabi ki sektöre girer girmez acemiliğinizi üstünüzden atacak değilsiniz. İlk çekimlerinizi yaptıktan sonra zamanla özgüveninizi arttıracaksınız. Bu çekimler sayesinde yanlış bildiklerinizi doğrularıyla değiştireceksiniz. Ne istediğinizi bildiğinizde ve anlaşılır şekilde ekibinize anlattığınızda sorunsuz çekimler yapabilir, kendinize olan güveninizle markaların çalışmak isteyeceği bir moda fotoğrafçısı haline gelebilirsiniz.

7.Retouch

Moda fotoğrafçılarının Photoshop yapmadığını düşünmüyorsunuz değil mi? Moda fotoğrafçısının bilmesi gerekenler arasında fotoğraf düzenleme de var. Ne kadar güzel fotoğraf çekerseniz çekin renklere, kontrast ve ışığa hakim olmalısınız ki çektiğiniz fotoğrafları işleyebilesiniz. Çektiğiniz fotoğrafları düzenlerken müşterinizin katalog, dergi ya da afişleri için doğru renkleri kullanmalısınız. Baskı ve dijital ayrı mecralar olduğu için ikisinde de fotoğraflarınızın nasıl görüneceğine hakim olmalısınız. Fotoğraflarınızı satışları katlayacak, görenleri etkileyecek şekilde düzenlemeyi öğrenirseniz müşteri potansiyeliniz genişleyecektir.

Moda fotoğrafçısı olmak için bilmeniz gerekenler özetle; teknik bilgi ve yaratıcılıktır. Modelinizi nasıl konumlandıracağınızı, hangi renklerin birbiriyle uyumlu olduğunu, ışık ve ekipman kullanımını, fotoğraflarınızı düzenlemeyi bildiğinizde başarılı bir moda fotoğrafçısı olmanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

[widget-26]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30