Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

360 Derece Sanal Tur

Tanıtım ve Reklamların Vazgeçilmezi: 360 Derece Sanal Tur!

Son dönemin en popüler reklam ve tanıtım çalışmalarından olan ve genellikle 3D sanaltur, 3D gezinti, 360 derece video isimleriyle de karşımıza çıkan 360 derece sanal tur, birçok alanda tercih ediliyor. 360 derece sanal tur; otellerin, alışveriş merkezlerinin, restoranların, tarihi yapıların, köprülerin, kalelerin, şehirlerin tanıtılmasına ve daha pek çok sektörün hizmet ve ürünlerini müşterilerine anlatmasına olanak sağlıyor. Ayrıca bir mekanın kapısından girişle başlayıp her yerinin ayrıntılı bir şekilde sunulduğu 360 derece sanal tur sayesinde mekan tanıtımları da daha iyi yapılıyor.

Sanal turun bu kadar popüler olması da “360 sanal tur nasıl yapılır?” sorusunu beraberinde getiriyor. Bu konuya cevap vermeden önce “Sanal tur nedir?” sorusuna değinmek doğru olacak...

   

[widget-8]

360 Derece Sanal Tur Nedir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, mekanları ziyaret etmek ve keşfetmek artık bir tuşa basmanıza bağlı. 360 derece sanal turlar, gerçek zamanlı gezintiler sunarak insanları dünyanın farklı köşelerine götürüyor ve mekanları derinlemesine keşfetmelerini sağlıyor. Herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda erişilebilir olması, 350 derece fotoğrafların kullanım alanını artırıyor. Sadece internet aracılığıyla canlı ve etkileşimli bir gezinti imkanı sunan 3D sanal tur, diğer adıyla 3D gezinti işletmeler için etkili bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. 360 derece sanal turlar, sadece mekanların fiziksel varlığını değil, aynı zamanda atmosferlerini ve detaylarını da ortaya koyar. Bu teknoloji, insanları gezintiye çıkararak gerçekliğin sınırlarını zorlar ve keşfetme arzusunu besler.

Sanal Tur Hazırlamayı Öğrenmek Zor mu?

Fotoğrafçılık alanıyla ilgili temel bilgilere sahip olan kişiler, belli bir eğitim sürecinden sonra 3D sanal tur hazırlamayı öğreneceklerdir. Çekimler tamamlandıktan sonra asıl iş bilgisayar ortamında bu görselleri bir araya getirmek, 360 derece fotoğraf ve 360 derece video yaratmaktır. Panoramik çekim eğitimi alan herkes 3D sanal turun tekniğini kavramış olur. Önemli olan çekim yapma deneyimine sahip olmaktır. Temel fotoğraf makinesi kullanımı, ışık ve ekipman kullanımı, 360 derece panoramik çekim tekniklerine hakim olma ve bunları birleştirecek Photoshop vb. program bilgisi yeterli olacaktır. Peki 360 derece fotoğraf nasıl çekilir?

Önce 360 derece sanal tur aşamalarını öğrenerek başlayalım. Sanal tur çekimleri için gerekli ekipmanların belirlenmesi, fotoğraf makinesi ayarlarının yapılması, mekanın çekime hazır hale getirilmesi, planların ve açıların belirlenmesi, çekilen görüntülerin işlenmesi ve sanal tur oluşturulması, mekanın ya da yapının etkileyici bir kurguyla tanıtılması, 360 derece sanal turun hazırlanması için gereklidir. 

360 Derece Fotoğraf Çekme Adımları

3D gezinti için özel olarak tasarlanmış bir 360 derece kamera kullanabilirsiniz. Bu kameralar genellikle iki veya daha fazla lens içerir ve çeşitli açılardan görüntü yakalayabilirler. Bazı standart kameralara takılabilen özel 360 derece lensler bulunmaktadır. 360 derece video veya 360 derece fotoğraf çekimi için mekanı çepeçevre kapsayacak bir konum belirlemeniz de önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, her açının eşit bir şekilde kapsanmasıdır. Bu nedenle, kamera konumlarını dengeli bir şekilde yerleştirmek önemlidir. 360 derece sanal tur nasıl çekilir sorusuna vereceğimiz bir diğer yanıt da çekim teknikleridir. Kamerayı sabit bir noktada yerleştirin ve her açıyı kapsayacak şekilde çekim yapın. Gerekirse, 360 derece sanal tur çekimi yaparken fotoğrafçılık veya kamera uygulamaları kullanarak zamanlayıcıları ayarlayabilirsiniz. Şimdi geldik, 360 derece çekim nasıl yapılır sorusunun son aşamasına. Her açıdan elde edilen görüntüleri özel yazılımlar veya uygulamalar kullanarak birleştirin. Bu, 360 derece panoramik bir görüntü oluşturacaktır. Birleştirme işlemi sırasında, fotoğrafların doğru hizalanması ve geçişlerin düzgün olması önemlidir.

Sanal Tur Nerelerde Kullanılır?

Sanal tur, otellerin, mekanların, şirketlerin kısacası küçük ya da büyük tüm işletmelerin tüketicilerle en eğlenceli buluşma yöntemidir. Panoramik fotoğraf kursuna katılarak şirketlerin sanal tur hizmetlerine cevap verebilir ve bir işletmenin her köşesini rahatlıkla anlatabilirsiniz.

Sanal Tur 360;

 • Oteller ve turizm tesisleri
 • Emlak projeleri
 • İnşaat
 • Mimari
 • Dekorasyon
 • Showroom ve galeriler
 • Fuarlar
 • Eğlence mekanları
 • Sinema salonları
 • Amfi tiyatrolar
 • Şehirler
 • Müzeler
 • Konser salonları
 • Okullar
 • AVM’ler
 • Hastaneler vb. yerlerde kullanılabilir.

Aynı zamanda 360 derece sanal tur çekim tekniği panoramik çekimlerle benzer olduğu için Drone kullanabilen fotoğrafçılar tarafından daha başarılı şekilde kullanılabilir. Gelin damat çekimlerinden şehir tanıtımlarına kadar mükemmel videolar çekmek sanal tur ve drone kamerasıyla mümkün olur.

360 Sanal Tur ile Hobinizi Mesleğe Dönüştürün!

Sanal tur, otellerin, mekânların, şirketlerin kısacası küçük ya da büyük tüm işletmelerin tüketicilerle en eğlenceli buluşma yöntemidir. Şirketlerin sanal tur hizmetlerine cevap vermek ve bir işletmenin her köşesini rahatlıkla anlatabilmek için 360 derece sanal turun tüm teknik bilgilerine sahip olmanız gerekir. Sanal tur hakkında donanımlı bilgi için iyi bir fotoğrafçılık kursundan yardım almanızda fayda var.

Günümüzde çok fazla talep edilen sanal turu sende yapmaya ne dersiniz? Hobileriniz içerisinde fotoğraf çekmek varsa bunu sanal turdan yana kullanarak hem hobinizi gerçekleştirip hem de para kazanabilirsiniz. 360 derece sanal turu profesyonel bir şekilde öğrenip alanında ses getiren bir isim olabilirsiniz.

[widget-32]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30