Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Panoramik Fotoğraf Nedir?

Panaromik Fotoğraf Çekim Teknikleri

Panoramik fotoğraf,  birden fazla çekilen yatay ve dikey kadrajlı karelerin birleştirilerek oluşturduğu geniş açıları görüntülediğimiz bir fotoğraf çekim türüne denir.  Günümüzde kullanılan her makine ve cep telefonlarında panoramik fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Panoramik fotoğraf nasıl çekilir sorusunun yanıtı bu işin çekim tekniklerini bilmekle başlar. Hepimiz güzel bir manzaranın veya bir yapının fotoğrafını çekmek isteriz. Bunun içinde panoramik fotoğraf nasıl çekilir bilmeliyiz. Öncelikle panoramik fotoğraf çekim tekniklerini bilmediğimiz zaman, çektiğimiz fotoğrafları sonradan kontrol ettiğimizde her karenin, çekilmek istenen yerin tamamının kadraja sığmadığını görürüz. Böyle durumlar yaşamamak için panoramik fotoğraf çekim tekniklerini bilmelisiniz. Bu teknikler nelerdir?

[widget-8]

Çekim Yapacağınız Bölgeyi Belirleyin

Panoramik fotoğraf çekimi için ilk yapmanız gereken şey nerede çekim yapacağınızı belirlemektir. Panoramik çekimler yapmak için en iyi aday olan yüksek yerlerdir. Panoramik çekim için bir dağ ya da tepe üzerinde ayakta durarak belirli nesneler olmadan yukardan aşağıya doğru bakarak çekim yapabilirsiniz. Özel bir ekipmana sahip değilseniz panoramik çekim yaparken ön planda ağaçların ve nesnelerin olmasından sakının.

Rüzgar Ve Diğer Hareket Eden Nesneleri Takip Edin

Rüzgar ağaç yapraklarını, kumları ve suları farklı yöne hareket ettirerek panoramik çekiminizi bozmaya sebep olabilir. Mümkün olduğunca panoramik çekimler yaparken, rüzgarın bütün nesneleri tek bir yöne hareket ettirdiği zamanlarda çekim yapın. Bu şekilde panoramik çekimleriniz daha sağlıklı olur.

Makineniz ‘’ Auto’’ Modunda Olmalı

Panoramik çekim yapmak için makineniz mutlaka ‘’Auto’’ modunda olmalıdır. Bu sayede makineniz her kare için gerekli pozlama ve mesafe ayarlarını olması gereken optimal ayarlara getirecektir. Ayrıca panoramik çekimler yaparken asla makinenizin ayarlarını değiştirmeyin. Değiştirdiğiniz ayarlarda farklı derinlikte ve pozlamada kareler olur. Bu da birleştirme işleminizi başarısız yapar.

Işığı Arkanıza Alın

Panoramik fotoğraf çekimi yapacağınız yerin veya manzaranın üzerine eşit miktarda ışık düşmelidir. Bu yüzden çekim yapacağınız saatlerde güneşin tam tepede olmasına veya çekim yapacağınız bölgede ışığın tam arkanızda olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çekim yaptığınız her karede farklı pozlamalar olacaktır.

Başlangıçta Tripod Kullanın

Panoramik fotoğraf çekim tekniklerinden biri de çekim sırasında tripod kullanmaktır. Çünkü elde çekim yapmakla tripod ile çekim yapmak arasında fark vardır. Özellikle panoramik çekimler de sıklıkla kullanılan bir ekipmandır. Sabitlediğiniz yere dikkat etmelisiniz. Panoramik fotoğraf çekimi yaparken kullandığınız tripod sayesinde çektiğiniz karelerde titreme ve kaydırma olmayacağı için kusursuz fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Neden Panoramik Fotoğraf?

Panoramik çekimler, fotoğraflar tek kare fotoğraflara göre daha geniş bir açıda çekildiği için kullanımı oldukça avantajlı olan bir çekim türüdür. Açınız yetmediği mekânlarda yüksek görünümlü ve geniş açılı fotoğraflar elde edebilmek için panoramik fotoğraf çekimi tercih edilen bir durumdur. Bir manzaranın ya da nesnenin etkileyici bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayabilmeniz için panoramik fotoğraf çekimi yapmalısınız.

Yazımızda sizler için panoramik fotoğraf nasıl çekilir ve panoramik fotoğraf çekim teknikleri nelerdir anlattık. Sizler de harika bir doğa, manzara veya bir yapının fotoğrafını çekmek istiyorsanız panoramik çekim türünü uygulamalısınız. Geniş açıyla çekilmiş fotoğrafların bütünlük oluşturarak sunmak çok önemlidir. Bu yüzden panoramik çekimler yaparken en önemli etken olan tekniklerini iyi bilmek gerekir.

[widget-32]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30