Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Bahar Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Rengarenk İlkbahar Fotoğrafları Çekmek İster Misiniz?

İlkbahar, fotoğraf çekmek için en sevilen mevsimlerden biridir. İlkbaharın gelmesiyle doğanın değişmesi, çiçeklerin açması, ağaçların tomurcuklanması, yemyeşil bahçelerin detaylarının gözler önünde olması fotoğrafçılar için adeta sanat eserini andıran görüntülerin çıkmasını sağlar. İlkbaharda fotoğraf çekmek doğanın uyanışına, masmavi gökyüzüne şahitlik etmektir. Bu görsel şöleni fotoğraflamak ise fotoğrafçı için ayrı bir tutkudur.

İlkbaharda fotoğraf çekmek ve bu doğa harikasına şahitlik etmek için, görselliğe bakmaktan çok içinde bulunmanız gerekir. İlkbahar, her ne kadar zengin içerikler sunsa da bu zenginliği fotoğraflamanın yöntemlerini bilmiyorsanız çok fazla başarılı sonuçlar elde edemezsiniz. İlkbahar fotoğrafları, doğal güzelliklerinden ötürü insanları her zaman etkilemiştir. Renklerin güzelliğini, ağaçları, çiçekleri en güzel haliyle fotoğraflamak istiyorsanız yazımız tam da size göre. Gelin birlikte ilkbahar fotoğrafı nasıl çekilir bakalım.

Bahar fotoğrafçılığı nasıl yapılır diyenler için ilkbaharda fotoğraf çekme teknikleri:

1.Yürümeye Hazır Olun.

İlkbahar fotoğrafları çekmek, güzel kareler yakalayabilmek için her daim kameranız ve sırt çantanız ile yürüyüşe hazır olmalısınız. Baharın gelişiyle yeşillikler arasında harika doğa görüntüleri çekmek için uzun soluklu yürüyüşler yapmalısınız. Bu yürüyüşler, istediğiniz bahar fotoğrafları çekmenize, farklı ambiyans oluşturarak ilginç kareler yakalamanızı sağlayacaktır. Unutmayın en güzel bahar fotoğrafları yürürken veya kırlarda dolaşırken çıkar.

2.Yanınızda Makro Lens Bulundurun.

Baharda fotoğraf çekmek istiyorsanız yanınızda makro lens bulundurmalısınız. Bunun nedeni çekim yapacağınız konuyu en ince ayrıntısıyla çekmek içindir. Bahar fotoğrafları çekmek için kullanacağınız makro lens ile, çiçekleri, böcekleri, yağmur damlalarını yakın plandan çekebilirsiniz. Bu şekilde bahar fotoğrafları için farklı kompozisyonlar da oluşturmuş olursunuz. Eğer yanınıza alacağınız bir makro lensiniz yoksa, bahar fotoğrafı çekmek için Close up lenste işinizi görecektir.

3.Renk Kontrastlarını Kullanın.

İlkbahar fotoğrafları için güneşin doğumundaki parlaklığı, çiçeklerin parlaklığı, renklerin birleşimini değerlendirmek en güzel kareleri çekmeniz için bir fırsattır. Baharda fotoğraf çekmek istiyorsanız özellikle şehirden uzak, doğada gezerken kıştan kalma görüntüleri baharın renkleriyle birbirine karıştırarak harika kareler elde edebilirsiniz. Bahar fotoğrafı çekmek için renk kontrastlarını değerlendirerek ilginç çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

4.Yağmuru Değerlendirin.

İlkbahar fotoğraflarını anlamlı kılan detaylardan biri de yağmur sonrası çekilen fotoğraflardır. Baharda fotoğraf çekmek istiyorsanız yağmuru mutlaka değerlendirmelisiniz. Dallardaki su damlalarını, yağmurdan sonra açan gökyüzünü fotoğraflayarak harika çekimler gerçekleştirebilirsiniz. Bu da bahar fotoğraflarınızda farklı bir etki bırakır.

5.Yere Yakın Çekim Açılarını Deneyin.

Bahar fotoğrafları, doğayı yakından ayrıntılı bir şekilde çekmek demektir. İlkbahar fotoğrafları için yakın plan çekimler fotoğraflarınızda her zaman farklı bir etki bırakır. Böcekleri, çiçekleri daha yakından çekmek, tüm detaylarını fotoğrafa yansıtmak her zaman ilgi çekici olacaktır. Bahar fotoğrafları için yere yakın çekim açılarını kullanarak fotoğraflarınıza farklı bir detay ve renk bırakabilirsiniz.

İlkbahar fotoğrafları denilince akla ilk gelen ağaçlarda yeşeren tomurcuklar, açan papatyalar, açık gökyüzü ve yemyeşil bahçelerdir. En güzel mevsimlerden biridir. İnsanın içini açan bu mevsimi, doğa harikalarıyla herkes fotoğraflamak ister. Eğer ilkbahar fotoğrafı nasıl çekilir bilirseniz, çekimlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Biz size yardımcı olabilmek adına bahar fotoğrafçılığı nasıl yapılır konu başlığını ele aldık. Önerilerimizi dikkate alarak çevrenizdekileri etkileyecek görüntüler elde edebilirsiniz.

[widget-22]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30