Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Çekim Türlerine Göre Lens Çeşitleri

Hangi Lens Ne İçin Kullanılır?

Eğer fotoğrafçılık dünyasında ilk adımlarınızı atıyorsanız fotoğraf makinesinin lensten çok daha önemli olduğunu sanıyor olabilirsiniz. Ancak hemen bu yanılgıyı düzeltmek gerekirse fotoğrafların netliğini ve keskinliğini belirleyen esas unsurun lens olduğunu söylemek gerekir. Tabii makinenin ISO değerleri gibi faktörler de netlik üzerinde etkili bir faktördür. Yine de standart bir fotoğraf makinesinin farklı lenslerle gösterdiği performanslar arasındaki fark sizi şaşırtabilir.

Elbette lensten istediğiniz performansı alabilmeniz için farklı çekim türlerinde farklı lensler kullanmanız gerekir. Genel olarak çekim türlerine göre lens çeşitleri diye bir ayrımdan söz etmek mümkün değildir. Bir fotoğrafçı tüm tabuları yıkarak son derece kaliteli fotoğraf kareleri ortaya koyabilir. Ancak profesyonel fotoğrafçılık söz konusu olduğunda her endüstrinin kendine özgü standartları vardır. Tam da bu noktada çekim türlerine göre lens çeşitleri arasında tercih yapmak önem kazanmaktadır. Tüm bu hatırlatmaları yaptığımıza göre artık farklı fotoğraf çekim türlerine göre lens çeşitleri hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

[widget-8]

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Lens Önerisi

Dürüst olmak gerekirse düğün fotoğrafçılığı için lens seçiminin kare kalitesinde doğrudan bir etkisi olduğunu söylemek pek kolay değildir. Düğün fotoğraf çekimlerinde farklı mekanlar ve anlarda ışık ya da diğer etkenleri kontrol edemeden çok sayıda fotoğraf çekmeniz gerekebileceği için en iyisi her açıdan en iyi performansı elde edebileceğiniz lensleri tercih etmektir.

Bunun yanı sıra yüksek diyafram açıklığına ulaşmanıza imkan veren zoom lensler tercih ederek çok daha net ve keskin fotoğraflar elde edebileceğinizi de söyleyelim. Nitekim günümüzde artık f1.8 diyafram açıklığına sahip lensler bile kolayca bulunabilmektedir.

Ürün Çekimi İçin Lens Önerisi

Ürün çekimi için lens alırken son derece dikkatli davranmanız büyük önem taşır. Öyle ki basit bir fotoğraf makinesi ve amaca uygun bir lensle profesyonelden farksız ürün fotoğrafları çekmeniz mümkündür. Genellikle geniş bir diyafram açıklığı arka planı bulanıklaştırarak ürünü öne çıkarmanıza yardımcı olur. Hatta 50 mm prime lenslerle ürün çekimlerinizde bokeh etkisi yaratabilir, hedef kitleniz için oldukça çarpıcı kareler yakalayabilirsiniz.

Doğum Fotoğrafçılığı İçin Lens Önerisi

Düşük ışıkta çalışmanız gerekeceğinden doğum fotoğrafçılığı için lens seçerken dar lenslere yönelmelisiniz. 50 mm'ye kadar olan lensler muhtemelen standart kalitede çekimler yapmanıza yeterli olacaktır. Ancak en kaliteli çekimler için bundan da daha dar 35 mm'lik lensler kullanmanız gerekebilir. Bunu f/2.8 civarında bir diyafram ve 1/250 deklanşör hızı ile desteklediğinizde doğum fotoğrafçılığının belgesel hissi veren görüntü kalitesine ulaşabilir, dağınık bir alanda çeşitli ayrıntıları yakalayabilirsiniz.

Mimari Fotoğrafçılığı İçin Lens Önerisi

Doğum fotoğrafçılığının aksine mimari fotoğrafçılığı için lens seçerken geniş ve hatta süper geniş açılı lenslere yönelmenizi öneririz. 35 mm altı lenslerle yapacağınız çekimlerin etkileyiciliği sizi büyük ölçüde şaşırtacaktır. Eğer crop bir makine kullanıyorsanız bu değeri 24 mm altına çekerek lens seçiminizi yapabilirsiniz. Ancak mimari çekimler için çoğu zaman tam ekran makineler daha uygundur.

Moda Fotoğrafçılığı İçin Lens Önerisi

Moda fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda lens seçiminizle birlikte kameranızın da önem taşıdığını hemen söyleyelim. Genellikle hareketli modelleri çekmeniz gereken moda fotoğraflarında kısa sürede odaklama yapan kameralar tercih etmelisiniz. Bunu bir de farklı açılarda yüksek performans vadeden lenslerle desteklediğinizde son derece başarılı kareler yaratabilirsiniz. Ayrıca ışık ve kadrajı farklı tekniklerle kullanmak için geliştikçe farklı prime lensleri denemeye başlayabilirsiniz.

Yemek Fotoğrafçılığı için Lens Önerisi

Ürün fotoğrafçılığıyla oldukça yakın kabul edebileceğimiz yemek fotoğrafçılığı için lens tercih ederken geniş açılı lenslere yönelebilirsiniz. Tıpkı ürün fotoğraflarında olduğu gibi 50 mm prime lensler kullanarak bokeh etkisi yaratabilir, fotoğrafın derinliğini artırabilirsiniz. Nitekim birçok yemek fotoğrafçısının bu teknikten bolca faydalandığını görmekteyiz.

Portre Fotoğrafçılığı İçin Lens Önerisi

Portre fotoğrafçılığı sanatsal yönüyle farklı lens kullanımlarına açık bir alandır. Bu açıdan alışılmadık denemeler yaparak özgün portrelere imza atabilirsiniz. Ancak hemen belirtmek gerekir ki işinde usta olduğunu kanıtlamış neredeyse tüm fotoğrafçılar 85 mm f/1.2 lensleri tercih etmektedir. Genel olarak portre fotoğrafçılığı için lens seçerken diyafram değerinin düşük olmasına dikkat etmenizin yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Mesleki Fotoğrafçılık Kursları ile Ekipmanlarınızı Daha İyi Tanıyın!

Profesyonel bir fotoğrafçı olarak başarılı bir kariyere sahip olmak istiyorsanız ekipmanlarınızı iyi tanımanız ve seçeneklerinizi bilmeniz son derece önemlidir. Bu noktada mesleki fotoğrafçılık kursları ile hangi lens ne için kullanılır gibi sorulara kendi başınıza çok rahat yanıt verebilir, çekimlerinizde özgün karelere imza atmak için yenilikçi yaklaşımlar deneyebilirsiniz.

Fotoğraf çekim türlerine göre lens çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyor ya da fotoğrafçılık ekipmanları ile ilgili birikiminizi artırmayı planlıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman fotoğrafçı ve eğitmen kadromuzla sizlere uluslararası standartlarda bir eğitim sunmakta, fotoğraf sanatının tüm detaylarını kursiyerlerimize aktarmaktayız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30