Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Seçiminizi Yapmadan Bu Makinelere Göz Atın!

Akıllı telefonunuzdaki kameradan özel bir kameraya geçiş yapmak istiyorsanız, kompakt fotoğraf makinesi almak mantıklı bir adımdır. Kompakt fotoğraf makineleri tipik olarak küçük ve hafiftir, genellikle cepte taşınabilir, ancak değiştirilebilir bir lensin karmaşıklığı olmadan çekim yapmaya odaklanabilirsiniz.

Küçük boyutlarına rağmen, çoğu akıllı telefon kamerasına kıyasla üstün görüntü kalitesi sunmanın yanı sıra optik yakınlaştırma ve görüntü sabitleme gibi özellikler de sunarak onları seyahat fotoğrafçılığı veya vlog için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Gelin, en iyi kompakt fotoğraf makinesi listemize birlikte bakalım, siz de hangisi sizin isteklerinizi daha iyi karşılıyor karar vermeye çalışın!

Fotoğraf Tutkunlarının En Çok Tercih Ettiği Kompakt Fotoğraf Makineleri

Aşağıda sizler için denediğimiz kompakt fotoğraf makinesi modellerinden en iyi 5 seçeneği listeledik. Kompakt fotoğraf makinesi tavsiye ve önerisi arıyorsanız listemize göz atın, sizin için en uygun olan modele kendiniz karar verin. İşte son zamanların en çok tercih edilen ve en iyi kompakt fotoğraf makinesi modelleri:

  • Fujifilm X100V – Kompakt Fotoğraf Makinesi Tavsiye 2022

Listemizin hiç kuşkusuz en iyi kompakt fotoğraf makinesi Fujifilm X100V. Bu birinci sınıf telemetre tarzı kamera, muadillerine kıyasla daha büyük bir APS-C sensörü kullanıyor ve aynı zamanda benzersiz bir hibrit optik / elektronik vizöre sahip. Objenizin kesintisiz bir görünümü için OVF olarak kullanabilir veya bir düğmeyi çevirerek pozlama ayarlarınızın canlı bir önizlemesini almak için bir EVF olarak kullanabilirsiniz.

Fotoğraf makinesinin dahili lensi, oldukça geniş f/2 diyafram açıklığı sayesinde keskin ve hızlı. Buna ek olarak sabit 35 mm eşdeğeri odak uzaklığı, çeşitli günlük fotoğrafçılık denemeleri için son derece uygun. Yine de taşınabilirlik açısından en ideal kompakt fotoğraf makinesi olmadığını da söyleyelim, cepleriniz yeterince büyük değilse yanınızda bir el çantası taşımanız gerekebilir.

  • Sony RX100 VII – Kompakt Fotoğraf Makinesi Önerileri

Seyahat fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda bulabileceğiniz en iyi kompakt fotoğraf makinesi tavsiye seçeneklerinden biri hiç kuşkusuz Sony RX100 VII. Oldukça hafif ve taşınabilir olmasının yanı sıra bir de küçük bir açılır EVF ve açılır bir flaşa sahip makine; ayrıca dahili lensi ile 24-200 mm’lik full frame odak uzaklığı sunuyor. Çoğu Sony fotoğraf makinesi gibi, insanları ve hayvanları ayırt edebilen gelişmiş nesne algılama özelliğine sahip inanılmaz bir otomatik odaklama sistemi barındıran makinenin yine de bir zayıf özelliği var.

Bu zayıf özelliği de maalesef bataryası… Yalnızca 260 çekim yeten bataryası uzun yolculuklar için ideal bir kompakt fotoğraf makinesi olmaktan çıkarıyor. 

  • Sony ZV-1 – Kompakt Fotoğraf Makinesi Tavsiye 2022

Vloggerların ilgisini çekecek bir makine olan Sony ZV-1; yüzünüzü çevirebileceğiniz tamamen eklemli bir ekran ve açık havada çekim yaparken rüzgar sesini azaltmaya yardımcı olmak için dahili mikrofonu için çıkarılabilir bir ön cam dahil olmak üzere, vlog’a uygun çeşitli tasarım öğelerine sahip. 4k çözünürlükte daha kontrollü aydınlatma koşullarında çekim yaparken etkileyici bir video kalitesi sunan cihaz; hareketli nesneleri kolayca takip ederek onları odakta tutuyor.

Yine de en iyi kompakt fotoğraf makinesi listemizde yerini alan Sony ZV-1’in de diğer Sony makinemiz gibi zayıf özelliği bataryası. USB şarjını desteklemesine rağmen hayal kırıklığı yaratan bir pil ömrüne sahip.

  • Canon PowerShot G7 X Mark III – Kompakt Fotoğraf Makinesi Önerileri

Sony ZV-1’den daha güçlü bir batarya istiyorsanız Canon PowerShot G7 X, kompakt fotoğraf makinesi tavsiye listemizde iyi bir alternatif olarak yer alıyor. Video kalitesi, özellikle FHD'de Sony ZV-1 kadar iyi değil, ancak akıllı telefonunuzu Wi-Fi etkin noktası olarak kullanarak doğrudan YouTube'a akış yapmanızı sağlayan yerleşik bir canlı akış işlevine sahip. Bu makinenin zayıf özelliği ise en iyi kompakt fotoğraf makinesi listemizde yer alan diğer cihazlara kıyasla auto-focus özelliğinin düşük performansı…

  • Panasonic LUMIX ZS80 - Kompakt Fotoğraf Makinesi Tavsiye 2022

Ultra kompakt fotoğraf makinesi Panasonic LUMIX ZS80; 1/2,3 inç sensör ve uzun 720 mm eşdeğeri maksimum odak uzaklığına sahip dahili bir zoom lensi barındırıyor. Bunun anlamı yalnızca kompakt gövdesiyle bile hem taşınabilirlik hem de uzaktaki nesneleri yakınlaştırma imkanı vadetmesi. Alt açılardan çekim yapmak isterseniz ekranı yukarı doğru eğilebiliyor. Ve ayrıca makine küçük bir elektronik vizöre de sahip.

Lumix ZS80’in zayıf yönü ise 4k video kaydederken gözle görülür bir kırpma yapması ve sadece 30 FPS’de 4K çekebildiği için çok sınırlı kare hızı seçeneklerine barındırması. Aynı şekilde auto-focus özelliği de 4K videolarda düşük bir performans gösteriyor. 

Önce Bütçenizi Belirleyin! – Kompakt Fotoğraf Makinesi Fiyatları

Özellikle başlangıç seviyesi söz konusu olduğunda kompakt fotoğraf makinesi fiyatları diğer makinelere göre çok daha uygun olabiliyor. Yine de bu durumun ülkemiz için çok daha zorlayıcı olduğunu kabul etmek gerek. Listemizdeki Sony ZV-1 gibi orta seviye kompakt fotoğraf makinesi fiyatları bile ülkemizde pahalı kalabiliyor.

Bu nedenle sizin için en iyi kompakt fotoğraf makinesi hangisi diye araştırırken önem vermeniz gereken başlıca noktalardan biri bütçenizi belirlemiş olmanız. İkinci bir makine olarak mı kompakt fotoğraf makinesi alıyorsunuz, yoksa başlangıç için mi? Buna göre bir bütçe çıkarın ve ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz özelliklerin peşinden koşmayın…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30