Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Telekonvertör ( Extender) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Extender Lensteki Odak Uzaklığı Arttırıyor!

Telekonvertör (teleconverter) diğer adı ile extender genel lensteki odak uzaklığı arttırmak amacıyla, lens ile fotoğraf makinesi arasına takılır. Makro çekimlerde ya da telefoto çekimler yaparken konunun etrafındaki nesneleri ortadan kaldırmak ve konuyu daha ayrıntılı ele almak için çerçeveyi daraltmak çok önemlidir. Bazı fotoğraflar konuyu olabildiğince yakından çekim çerçeveyi daraltma yoluna girse de bu her zaman çok da mümkün hale gelmeyecektir. Konuyu yakından çekemeyeceğiniz durumda çerçeveyi daraltmak için fotoğrafçılık ekipmanları arasında yer alan Telekonvertör ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Telekonvertör hakkında daha detaylı bilgi mi arıyorsunuz? Telekonvertör nedir? Telekonvatör nasıl kullanılır? Telekonvertör ne zaman kullanılır? gibi sorularınıza bu yazıda yanıt bulacaksınız.

  

[widget-8]

Telekonvertörlerde Çarpan Faktörü Önemli

Extenderler kullanıldığında lense gelen ışığın azalmasından dolayı diyafram değeri düşecek ve keskinlik azalacaktır. Oluşan bu durum Telekonvertör’ün çarpan faktörü ile doğrudan ilişki içindedir.

Çok önemli avantajları olsa da keskinlikte azalma, bulanıklık gibi bazı dezavantajları da göz ardı edilemez. Telekonvertörler diğer adı ile extenderler 1.2x ile 3.0x’e kadar genişliğinde çarpan değerlerine sahiptir.

Bu konuyu bir örnekle açıklayacak olursak 300mm f/2.8 prime telefoto lense sahipsiniz ve 2.0x telekonvertör ile kullanıyorsunuz, bu durumda fotoğraf makinesinde odak uzaklığı iki kat artacak ve diyafram açıklığında iki basamak küçülecektir. Ve bunun sonucunda 600mm f/5.6 lens sonucu çıkacaktır. Extender lenslerin optik özelliklerine etki etmemekte sadece çerçevenin orta kısmını büyütürler. En kısa mesafe olarak 1.2 metre bir telefoto lens kullanımında orta kısmı büyütme özelliği makro fotoğrafçılık için çok güzel bir seçenektir. Bu extender kullanarak yapılacak olan makro çekimler iyi sonuçlar üretebilir.

Ne Zaman Telekonvertör Kullanılır?

Telekonvertör ne zaman kullanılır diye merak edenler için lensin odak uzunluğu arttıkça kullanılacak bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Lensleri büyütmek için kullanılan makro tüpler yerine telekonvertörler tercih edilebilir. Makro tüp kullandığınızda nesneye çok fazla yakınlaşmanız gerektiği için konunuzu ürkütebiliyorsunuz. Telekonvertör (teleconverter) kullanımında ise daha rahat ve anlık çekimler yapabilirsiniz.

Prime ve Zoom Lenslerde Telekonvertör Kullanımı

Genel olarak telekonvertörler, süper telefoto prime lenslere kıyasla zoom lenslere daha iyi uyum sağlar. Bu durumun birkaç nedeni bulunmaktadır. İlk olarak, genellikle zoom objektifler, ana lenslere göre daha düşük diyafram değerlerine sahiptir, bu da otomatik odaklama sistemlerinin daha az ışık almasına neden olabilir, bu da otomatik odaklamanın hızı ve doğruluğu üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabilir.

Ayrıca, zoom lenslerin farklı odak uzaklıklarında eşit performans göstermesi zor olduğundan, telekonvertörler eklenince dengesizlik ve tutarsızlık daha belirgin hale gelebilir. Ancak, bazı durumlarda telekonvertörlerin zoom lenslerle iyi çalıştığı durumlar da vardır. Örneğin, Nikon 70-200mm f/2.8G VR II lensin TC-14E II/III ile iyi bir şekilde çalıştığı, TC-17E II ile çok iyi çalıştığı ve f/8'e kadar düşmeye istekli olduğu belirtilmektedir.

Telekonvertörlerin en önemli avantajlarından biri, düşük maliyetle uzun odak uzaklıklarına ulaşma imkanıdır. Özellikle prime lenslerle karşılaştırıldığında bu fark daha belirgindir. Örneğin, Nikon 300mm f/2.8G VR II lens, TC-14E III (1.4x), TC-17E II (1.7x) ve TC-20E III (2.0x) ile birleştirildiğinde farklı odak uzaklıklarında kullanılabilir. Bu kombinasyonlarla 300mm f/2.8G, 420mm f/4, 510mm f/4.8 ve 600mm f/5.6 lenslere dönüştürülebilir. Telekonvertörlerin bir diğer avantajı, minimum odaklama mesafesini etkilememeleridir. Telekonvertörler, çerçevenin merkez bölümü haricinde lenslerin optik karakteristiklerini değiştirmezler. Bu nedenle, makro çalışmalarında telefoto lenslerle birlikte kullanılabilirler.

Ancak, telekonvertörlerin dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar arasında lens veya marka uyumsuzluğu, keskinlik kaybı ve otomatik odaklama hızındaki azalma gibi faktörler yer almaktadır. Bu nedenle, telekonvertör kullanırken bu dezavantajları göz önünde bulundurmak önemlidir.

Teleconverter Kullanmanın Lens Keskinliği ve Kontrast Üzerindeki Etkisi

Teleconverter (teleconverter) kullanmak isteyenler bu ekipmanın lens keskinliğini ya da kontrastını bozacağı görüşündeler. Nitekim Nikon telekonvertör üzerinde yaptığı testlerle bu endişenin haklı olduğunu ortaya çıkarıyor. Nikon TC-14E ​​II (1.4x) % 5 Keskinlik kaybı yaşarken Nikon TC-20E III (2.0x) % 26 Keskinlik kaybı yaşıyor. Bu durum da fotoğrafçılar için büyük sorun.

Teleconverter ile çalışması için üretilen lenslerde görülen bu keskinlik kaybının tüm objektiflerde görüldüğü söylenemez ancak özellikle 1,7x ve daha uzun telekonvertörler için çok ideal ya da kötü çalışabilmeleridir. Dolayısıyla ortaya ikilem çıkmaktadır. Teleconverter iyi mi çalışıyor kötü mü?

Extender (Telekonvertör) ve Uzatma Tüpleri Arasındaki Farkı

Uzatma tüpleri ve telekonvertör (extender) bazen bir birine karıştırılmaktadır. Fakat bu iki farklı ekipmanı bir birinden ayıracağınız çok belirgin özellikler bulunuyor. Öncelikle uzatma tüpleri ve Telekonvertör’ün kullanım alanları birbirinden farklıdır. Uzatma tüpleri yapısı gayet basite indirgenmiş lens ile makine arasında takılan ve tek amacı ışığın lens düzleminden görüntü düzlemine gitmesi gereken uzunluğu arttırmaktır. Minimum odaklama mesafesi ya da çalışma mesafesi sabit kalması halinde bile büyüme artar. Uzatma tüpleri makro çalışmalar için kullanılırken extenderler aksiyona çok daha yalın olmak için kullanılır. Çekim yaptığınız fotoğrafçılık alanına ve konunuza göre en uygun ekipmanı sağlayarak en kaliteli görüntüleri yakalayabilirsiniz.

Teleconverter hakkında bilgi vermeye çalıştık. Özellikle doğa ve makro fotoğrafçılarının vazgeçilmezi olan telekonvertör hem artıları hem eksileri olan bir ekipman. Siz de ihtiyaçlarınıza bağlı olarak teleconverter deneyebilir ve fotoğraflarınızdaki sonuçları görebilirsiniz. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30