Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Bu Fotoğraf Aksesuarlarını Kesinlikle Almayın!

Uzak Durmanız Gereken Fotoğraf Aksesuarları

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar makinelerini satın alırken şeytana uyduklarında hiç işlerine yaramayacak fotoğraf aksesuarları da satın almış olurlar. Satış elemanının gazabına uğrayan fotoğraf meraklıları ilk adımlarını şansız şekilde atarlar. Eğer siz de fotoğraf ekipmanları almayı düşünüyor ya da fotoğrafçılığı seven arkadaşlarınıza hediye almak istiyorsanız neyi seçeceğinizi iyi bilmelisiniz. Fiyatı ucuz ya da öneriliyor diye kullanılmayacak fotoğraf aksesuarları almamalısınız.

Fotoğraf ekipmanları genellikle fotoğraf makineleri kadar pahalı olduğu için fiyatı indirimde olanların aklınızda soru işareti bırakması gerekir. İyi ekipmanları düşük ücretlerle almayacağınızı düşünerek kalitesiz ekipmanlardan uzak durmalısınız. Çektiğiniz fotoğrafların kaliteli olmasını istiyorsanız almamanız gereken fotoğraf aksesuarları:

[widget-8]

İndirimdeki filtreler

Fotoğraf makineleri için kullanılan lens filtreleri gözle göremediğimiz çeşitli (UV) ışınların objektifimize erişmesini engeller. Ayrıca efekt yaratmak için alınan lens filtreleri için ucuz ve duyulmamış markaları tercih edersek bir süre sonra kullanılmaz hale gelmesini seyredebiliriz. Bu nedenle almamanız gereken fotoğraf aksesuarları arasında ucuz filtreler de yer almaktadır.

Tripod

Fotoğraf aksesuar tripodlardan uzak duracağız ama hangi tripodlardan? Ucuz tripodlar dengesizlik yaratarak fotoğraflarınızın gürültülü çıkmasına neden oluyorlar. Aynı zamanda ayakları çabuk bozuluyor ve periskop eklemleri kırılabiliyor. Hiç beklemediğiniz bir anda fotoğraf makinenizin düşerek zarar görmesine bile neden oluyor. Dolayısıyla ucuz tripodlarda almamanız gereken fotoğraf aksesuarları arasında yer alıyor.

Uyumsuz bataryalar

Ucuz diye uyumsuz batarya alanlar genellikle fotoğraf makinesini tanımayan kişilerdir. Batarya kameranızı çalıştıran en önemli fotoğraf aksesuarları arasında yer aldığı için özenle seçim yapmanız gerekir. İkinci el ya da ucuz bir bataryayı kesinlikle satın almayın. Fotoğraf makinenizin ömrünü kısaltmak istemiyorsanız kalitesiz fotoğraf ekipmanları almayın.

Selfie çubuğu

Selfie çubuğu bir fotoğraf makinesi aksesuarı değil ancak akıllı telefonlarını fotoğraf çekmek için kullananların vazgeçilmezi. Profesyonel fotoğrafçıların selfie çubuğuna ihtiyaçları olmasa da amatör fotoğrafçılar selfie çubuğunun müptelası olmuş durumdalar. Dijital fotoğraf makineniz varsa selfie çekmeye ne gerek var? Zamanlama ayarıyla istediğiniz açıdan istediğiniz kadar çekim yapabilirsiniz.

Düşük kapasiteli hafıza kartları

Yine indirimde diye alınan ancak fotoğrafçı için yeterli olmayan bir aksesuar daha. Fotoğrafçı iseniz aynı kareyi onlarca kez çekmeniz gerektiğini bilirsiniz. Bu nedenle alacağınız düşük kapasiteli hafıza kartlarının da işinize yaramayacağını tahmin etmelisiniz. Tek başına 64gb’lık bir kart almaktansa 4 adet 16gb’lık yada 32+16+16 şeklinde kart almak elbette daha mantıklıdır. Ancak 16gb altındaki hafıza kartlarını almak saçma olacaktır. Almamanız gereken fotoğraf aksesuarları arasına hafıza kartlarını da ekleyin.

Su terazisi

Almamanız gereken fotoğraf aksesuarları arasında su terazisi de var. Neden mi? Profesyonel çekim yapmıyorsanız bir hevesle kullanacağınızı düşünerek bu aksesuarı ya da ekipmanı almayın. Eğer fotoğraf makinenizi sabitlemeniz gereken çekim türleri ile uğraşacak ve hassas çekimler yapacaksanız alabilirsiniz. 

Tutma kolu ve kafesler

Fotoğraf aksesuarı olarak tutma kolu, kameranızı taşımanız gereken çekimlerde size yardımcı olacaktır ancak ilk başta çok gerekli bir ekipman değildir. Aynı durum fotoğraf makinesi kafesleri için de geçerli. Kafesler makinenizi tripoda ya da bir alana sabitlemeniz için yararlı olacaktır, gimble ile birlikte video çekmenizi kolaylaştıracaktır ancak ekonomik bir seçenek değil. 

İhtiyacınız Olan Fotoğraf Aksesuarları

  • Fotoğraf aksesuarları arasında ilk ihtiyacınız olan şey çantadır. Fotoğraf çantası alarak tüm ekipmanlarınızı bir yerde toplayabilirsiniz. İlerleyen zaman içerisinde setini büyütmeyi planlayanların muhakkak bir body ve 3-4 lens ve bir flaş alacak bir çanta seçmeleri daha makuldür.
  • Alacağınız çanta bol gözlü, cepli ve bölmeli olmalı. D-SLR çantasına yedek pil, şarj cihazı, çeşitli lens filtreleri, SD yada CF kart koyabileceğinizi unutmayın.
  • Fotoğraf aksesuarları arasında yer alan çantanın muhakkak yağmurluğu olmalı ve hafif bir yağmur yağdığında yağmurluk olmadan da çantanın içerisine su sızdırmayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.
  • DSLR makineniz ne tarz hafıza kartı kullanıyorsa ona uygun kart türünde almaya dikkat edin. Fotoğraf aksesuarı alırken iyi seçim yapmayı unutmayın.
  • RAW çekmeyi planlıyorsanız muhakkak hızlı ve yüksek kapasiteli bir kart alın.
  • Aldığınız kartın 2 sene garantisi olmasına dikkat edin. Fotoğraf ekipmanları oldukça önemli.
  • UV filtre edinin. Sensöre gelen ışık ilk olarak lensin ön camından geçeceği için kullanacağınız UV Filtre fotoğraf kalitenizi artıracaktır.
  • Lensin ön camını dışarıdan gelecek darbelere karşı koruyacak olan parasoley de edinmeniz gerek.
  • Zamanla ihtiyacınız olan farklı türde fotoğraf aksesuarı ve lensleri de edinebilirsiniz.
  • Stüdyo çekimleri için şemsiye, ışık ayakları, reflektörler, ürün çekimi ekipmanları da satın alabilirsiniz.

İhtiyacınız olan, fotoğraf makinesi modelinize uygun ve ucuz olmayan fotoğraf ekipmanları ve aksesuarları alırsanız hem makinenizin ömrünü uzatırsınız hem de fotoğraflarınızın kalitesini artırırsınız. Böylece fotoğraf aksesuarları için gereksiz para da harcamamış olursunuz. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30