Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

İkinci El Lens Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Temiz Bir İkinci El Lens Almak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin!

Biliyorsunuz artık lensler çok pahalı. Bu nedenle fotoğrafçılar ikinci el objektif almayı tercih ediyorlar. Kaliteleri arttıkça maliyeti de artan lensleri sıfır fiyatından daha ucuza mal etmek isteyenler için ikinci el lens pazarı derya deniz oluyor. Peki ikinci el lens alırken nelere dikkat edilir? Hangi kontrolleri ve testleri yapmamız gerek? Bir lensin kötü olduğunu nasıl anlarız? Gelin, birlikte inceleyelim…

Fotoğraf makinesi ve ekipman almak istiyorsanız öncelikle internette araştırma yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. E-ticaret sitelerinde yüzlerce ikinci el lens ve ekipman var. Bir lense fotoğraf makinesi fiyatı kadar para ödemek istemeyenler için kullanışlı platformlar olan bu sitelerde aradığınız lensi bulabilirsiniz. Ayrıca ikinci el fotoğraf ekipmanları dükkanları ve pazarlarında da ihtiyacınız olan objektifi satın alabilirsiniz. Fotoğrafçılık her ne kadar keyifli bir hobi olsa da profesyonelliğe giderken bütçenizi zorlayacak noktaya geldiği için en iyisi ikinci el ve temiz ekipmanlar almaktır. Az ya da temiz kullanılmış lensler belki de yıllarca size eşlik edecek. Lens alırken dikkat edecekleriniz ise bu sayfada…

1.Mekanik ve çizik kontrollerini yapın.

İkinci el lens alırken dikkat edilecekler arasında ilk sırada elbette mekanik kontroller var. Lensi biraz sallayın, herhangi bir ses çıkıp çıkmadığına bakın. Parçalarının gevşemediğinden emin olun. Filtre varsa çıkarın ve dişlerde ezilme ya da çatlak olup olmadığını inceleyin. Lensin önünde ya da arkasında çizikler olup olmadığını inceleyin. Bu durum görüntüyü etkilemeyecektir ancak çizikler konusunda hassassanız mutlaka dikkat etmelisiniz.

2.Diyaframı kontrol edin.

İkinci el lens alırken AF’yi kapatın ve M modunda diyaframı mümkün olan en kısık duruma (F22 —32) getirin. Seri çekim yaparak görüntünün hata verip vermediğine dikkat edin. Ön izleme tuşuna basarak lensin içini inceleyin. Lens yapraklarının durumuna bakın. Ardından diyaframı f/8 üstü f/11 – f/13 gibi bir değere getirerek çekimler yapın. Gökyüzü ve düz duvar gibi alanlardan fotoğraf alın. Böylelikle lensin keskinlik ve netlik kontrollerini de yapmış olursunuz.

3.Seri çekimler ve otomatik netleme yapın.

İkinci el lens almak zor olsa da ekonomiktir. Lens satın alırken AF’yi açın ve yarım deklanşör yaparak uzak ya da yakın netleme yapın. İleri ve geri netleme yaptığınızda takılma olmaması gerek. Arada bir dahi takılıyorsa AF ünitesinde ya da mekanikte bir sıkıntı vardır diyebiliriz. Seri çekimlerle netlemenin ne kadar sorunsuz çalıştığını görmeden lens almamalısınız.

4.Varsa IS-VR özelliğini kontrol edin.

İkinci el lens satın alırken dikkat edilecekler listemizde IS-VR kontrolü de var. AF kapalı şekilde kulağınızı lensin ortasına dayayın. Yarım deklanşör yapın. Lensin modeline göre değişen bir ses duyacaksınız. Duymuyorsanız IS-VR çalışmıyor demektir. Ardından AF’yi açın ve zoom yapın. Yarım deklanşör yaptıktan sonra parmağınızı çekin. IS-VR ünitesi durduktan sonra el titremenizi görebilirsiniz. Ancak görüntü kayması varsa bu ünitede sorun vardır.

5.Netlik testi yapın.

İyi bir ikinci el lens almak istiyorsanız diyaframı en açığa getirin. Bir gazete sayfasının fotoğrafını en yüksek çözünürlüğü ve 1/100 enstantane değerini alarak flaş kapalı şekilde çekin. Zoom lens ise geniş ve dar açılarda çekim yapın. 4 köşe ve tam orta merkeze bilgisayarda bakın. Hepsi eşit netlikte ise sorun yoktur. Fotoğrafı büyüttüğünüzde fark olması normaldir ancak aşırı farklarda lensin içindeki grupların sorunlu olmasından bahsedilebilir.

İkinci el lens alırken aynı zamanda Canon ise seri numarasına bakın. 97 ile başlıyorsa teknik serviste işlem görmüştür ancak normal çalışabilir. Lensinizi makinenize takarken çok sıkı ya da gevşek olmamasına da dikkat edin.

Canon ve Nikon marka lensler hem ucuz hem de kolay bulabileceğiniz lenslerdir. Aradığınız lensi çok zorlanmadan ekonomik fiyatlarla satın alabilirsiniz. İkinci el lens alırken dikkat edilecekler listemiz yanınızda olsun…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30