Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Objektiflerde Hangi Odak Uzaklığı Kaç Derece Açı Görür?

Objektiflerin Görüş Açıları Nedir?

Objektiflerde açı görüşü son derece önemli bir konudur. Tecrübeli bir fotoğrafçı, konuya baktığında fotoğrafın görüş açısına göre aşağı yukarı nasıl bir objektif kullanması gerektiğini anlayabilir. Objektiflerde odak uzaklığı, açı ve film boyutuna göre değişmektedir.

Objektiflerde odak uzaklığı ile görüş açısı arasında bir ters orantı vardır. Odak uzaklığı arttıkça görüş açısı küçülür, odak uzaklığı azaldıkça da görüş açısı büyür. Objektiflerde görüş açısı, normal, geniş, tele ve zoom olmak üzere 4’e ayrılır. Kullanılan objektiflerde odak uzaklığına göre görüş açılarının kaç derece olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

[widget-8]

Normal Objektiflerde Görüş Açısı

Görüş açıları insan gözüne en yakın olan objektiflere normal objektif denir. Normal objektiflerde görüş açısı 45 derece civarındadır. Bu objektifler insan gözünün gördüğü gibi fotoğraf çekerler. Normal objektiflerde odak uzaklığı kullanılan film formatına göre farklı değerler içerir. Normal objektiflerde görüş açısı, gözün görme açısına yakın şekilde tasarlanmıştır. Normal objektiflerde görüş açısı, nesnelerde bozulma yapmadan fotoğrafa aktarmanızı sağlar.

Geniş Açılı Objektiflerde Görüş Açısı

Görüş açıları insan gözünden daha fazla olan objektifler geniş açılı objektifler sınıfına girer. Geniş açılı objektiflerde görüş açısı 54 dereceden 180 dereceye kadar çıkabilir. Geniş açılı objektiflerde odak uzaklığı daha kısadır. Bu nedenle fazla yer kaplamazlar. Geniş açılı objektiflerde görüş açısı ışığı geçirme oranın daha fazla olmasıyla diğer objektiflere göre fazladır. Ayrıca geniş açılı objektiflerde odak uzaklığı diğer objektiflere göre makineye yakın olan objeleri daha büyük gösterir.

Tele Objektiflerde Görüş Açısı

Tele objektifler daha çok uzak çekimler için kullanılan objektif türüdür. Yakından yapılamayacak çekimler için kullanılan tele objektiflerde görüş açısı 24 dereceden başlayarak 6 dereceye kadar düşebilir. Tele objektiflerde görüş açısı düştüğü için odak uzaklığı 1000mm’ye kadar uzanır. Tele objektiflerde görüş açısı arka planın daha büyük görünmesini sağlar. Buna göre ön odak noktası ise daha küçük olur.

Zoom Objektiflerde Görüş Açısı

Zoom objektifler, odak noktalarının sağa sola çevrilmesiyle değişen objektiflerdir. Belli bir odak uzaklığı olmadığı için zoom objektiflerde görüş açısı değişkenlik gösterir. Zoom objektiflerde görüş açısı aynı odak uzaklığına sahip olan lenslere göre kalite açısından biraz daha geri plandadır. Zoom objektiflerde görüş açısı değişkenlik gösterse bile sabit objektiflere göre kullanım açısından daha pratiktir. Zoom objektiflerde görüş açısından kaynaklı olan bir problem de ışığı alma konusunda sıkıntılı oldukları için kaliteli fotoğraflar çekmesi oldukça zordur.

Objektiflerin Görüş Açılarına Ve Odak Uzaklıklarına Dikkat Ederek Çekim Yapın

Objektiflerde odak uzaklığı ve görüş açılarını bilmek sizi zamanla farklı makine kullanımına yönlendirebilir. Normal objektiflerde görüş açısı ile geniş açılı objektiflerde görüş açısı çalışma yapacağınız konuya göre değişkenlik gösterir.

Tele objektiflerde görüş açısı, zoom objektiflerde görüş açısına göre farklılık gösterir. Yakın çekimler için kullanılmayan tele objektifler çekim için arka planı değerlendirmenize olanak tanır. Zoom objektiflerde görüş açısından kaynaklı başarılı fotoğraf çekme şansınız biraz daha azdır. Tüm objektifler kullanım alanları birbirinden farklıdır. Eğer objektiflerde odak uzaklığı ve görüş açılarına hâkimseniz, genel olarak mimari ve parselasyon çalışmalarında daha iyi sonuçlar alırsınız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30