Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Tekniğinizi Geliştirmek İçin Prime Lens Kullanın!

Prime Lens Nedir?

Prime lens nedir sorunuza verebileceğimiz en güzel cevap keskin ve net fotoğrafların elde edilmesi diyebiliriz. Prime lensler sabit odaklı olup, daha az mercek elemanına sahip türdeki lenslerdir. Sabit odaklı lensler yani prime lensler daha kaliteli fotoğraflar elde etmenizi sağladığı için çoğu profesyonel fotoğrafçı tarafından da kullanılmaktadır.

Prime lens kullanımı size birçok alanda avantaj sağlar. Manzara fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı ve mimari fotoğrafçılık gibi türlerde önemli bir etkisi vardır. Fotoğrafçılık alanında tekniğinizi daha çok geliştirmek istiyorsanız sabit odaklı lensler yani prime lensler tercih etmelisiniz. Prime lens kullanımı fotoğraflarınızda keskinlik ve netlik katmayı sağlar. Bu da görüntüleriniz daha kaliteli olması demektir.

[widget-8]

Prime Lens Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sabit odaklı lensler fotoğrafçılığın farklı branşlarında kullanıldığı gibi beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Daha az elemente sahip oldukları için kullanımı da rahat ve kolay oluyor. Aşağıda prime lens kullanmanın avantajlarını sizin için sıraladık.

  • Prime lensler sahip oldukları elementlerden dolayı hafif ve küçük olurlar. Eğer uzun süre boyunca çekim yapacaksanız prime lens kullanımı sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca prime lens kullanarak yaptığınız fotoğraf çekimlerinde karşınızdaki kişiler küçük lensler ve makineler karşısında daha rahat hissedecektir.
  • Prime lens kullanmanın avantajlarından biri daha fazla ışık almalarıdır. Geniş diyafram aralığı ile az ışıklı ortamlarda ışığı arttırmanıza yardımcı olur. Ayrıca prime lens kullanımı, çektiğiniz portre fotoğraflarda alan derinliğini kontrol ederek arka planı daha flu yapmanızı sağlar.
  • Sabit odaklı lensler zoom lenslere göre çok daha az bozulmaya neden olur. Bu sebeple diğer lenslere oranla daha çok tercih edilir.
  • Zoom lenslerle çektiğiniz fotoğrafların %90’ında ya en küçük ya da en büyük odak uzaklığının kullanıldığı görebilirsiniz. Burada iki prime lens kullanımı ile de aynı işi yapabilirsiniz.
  • Prime lens kullanmanın avantajlarından bir diğeri ise arızalanma ihtimallerinin zoom lenslere göre daha az olmasıdır. Sabit odaklı lensler, zoom lensler ile aynı fiyat olmasına rağmen daha sağlam üretilirler. Ayrıca otomatik odaklamaları zoom lenslere göre daha hızlıdır.
  • Prime lens kullanımı ile fotoğraf becerilerinizi daha çabuk geliştirebilirsiniz. Bunu nedeni ise prime lenslerde zoom özelliği olmadığı için konunuza makinenizi yakınlaştırıp uzaklaştırmak zorunda kalacağınız içindir.
  • Prime lens kullanmanın avantajlarından biri de aynı kalitede olan zoom lenslere göre daha ucuz olmalarıdır.

Prime lensler kullanım açısından oldukça avantajlıdır. Diğer lenslere göre daha çok tercih edilen prime lensler, sağlam oldukları ve aynı kalitede lenslere göre daha uygun olmasıyla fotoğrafçılar için daha ön plandadır.

Prime Lens Kullanarak Fotoğraf Tekniğinizi Geliştirin!

Sabit odaklı lensler ile çekimler yapmak size her alanda fayda sağlayacaktır. Bunlardan en önemlisi çekilen konu ne olursa olsun fotoğraflarınızı net bir şekilde çekmenizi sağlamaktır. Fotoğrafçılar içinde en önemli olan şey fotoğraflarının kaliteli ve net olmasıdır. Bunu da prime lens kullanımı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Size yardımcı olabilmek için prime lens nedir ve prime lens kullanımı hangi fotoğrafçılık alanlarında tercih edilir anlatmaya çalıştık. Fotoğraflarınızın kaliteli olmasını isterseniz prime lens size hitap edecek bir türdür. Prime lens kullanmanın avantajları doğrultusunda tercih yapabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30