Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine Önerileri

En Doğal Anlar İçin Doğru Makineyi Seçin!

Sokak fotoğrafçılığı için makine seçmek ve en iyisinin hangisi olduğuna karar vermeye çalışmak bütün gün tartışabileceğimiz bir konudur. Sokak fotoğrafçılığı sanatına uygun özelliklere sahip bir sürü harika fotoğraf makinesi modeli vardır ve hangisini seçeceğiniz, kişisel ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize bağlı olacaktır.

Sokak fotoğrafçılığı temel olarak rastgele kişilerin samimi fotoğraflarını çekme pratiğidir. Genellikle kentsel ortamlarda çekilirler, ancak durum her zaman böyle değildir, bir köyde veya küçük bir kasabada da sokak fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Her şeyden çok bir sokak fotoğrafçısı insanların günlük yaşamını belgeleyen bir gözlemcidir. Komik kıyafetlerden ironik tesadüflere ve hatta saf neşe anlarına kadar her şeyi tasvir edebilirler. Bu fotoğrafçılık tarzının doğası gereği görüntüleri her zaman teknik olarak mükemmel olmasa da sokak fotoğrafları her zaman ham ve gerçektir.

Peki ham ve gerçek fotoğrafları yakalayabileceğiniz sokak fotoğrafçılığı için makine önerileri söz konusu olduğunda hangi modellere yönelmelisiniz? Gelin, bu soruya birlikte yanıt arayalım...

Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Peki sokak fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçerken odak noktamız bir makineyi sokak çekimleri açısından en iyi yapan özellikleri belirlemek olmalıdır. İlk olarak fotoğrafçının rahat olabilmesi için küçük ve göze batmayan bir şey olmalıdır. İstediğiniz son şey, dikkat çekecek ve hatta yakalamaya çalıştığınız sahneyi bile değiştirecek telefoto lensli büyük bir makinedir.

Ayrıca, anında çekim yapacağınız için hızlı ve duyarlı olması gerekir ve bir preset oluşturup hızlı bir şekilde odaklanabilmeniz gerekir. Hızlı seri çekim modu da son derece kullanışlıdır, böylece aynı çekimin birden fazla görüntüsünü yakalayabilir ve en iyisini seçebilirsiniz.

Sokak fotoğrafçılığı için kamera seçerken kontrollerin sezgisel ve iyi düzenlenmiş olduğuna da dikkat etmelisiniz. Karmaşık menü sistemlerinde oynamak zorunda kalarak çarpıcı bir anı kaçırmak istemezsiniz. 

Son olarak, sokak fotoğrafçılığı için ekipman önerileri söz konusu olduğunda ağırlık gerçekten önemlidir. Muhtemelen tüm gün boyunca yanınızda taşıyacaksınız, bu nedenle boynunuza veya omzunuza rahatça koyabileceğiniz hafif bir şey isteyeceksiniz.

Sokak Fotoğrafçılığı İçin En İyi 5 Makine – Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine Önerileri

Sokak fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimize göre artık modellerimize geçebiliriz. İşte bir sokak fotoğrafçısı olarak tercih edebileceğiniz en iyi 5 fotoğraf makinesi:

  • Fujifilm X100V – Sokak Fotoğrafçılığı İçin Fotoğraf Makinesi

Fujifilm X100V'de aradığınız her şey var! Prime lens kompakt serisinin beşincisi olan X100V, her şeyi yakalayan odak uzaklığı ve üstün görüntü bir kalitesine sahiptir. Şimdiye kadar yapılmış en keyifli kameralardan biri olan X100V sokak fotoğrafçılığı için makine ararken kuşkusuz en iyi seçeneklerinizden biridir. Kadran tabanlı kontrolleri, sokak fotoğrafçılığının eski günlerine geri dönerken, hibrit optik/elektronik vizörü aynasız fotoğraf makineleri içinde türünün en iyi örneklerindendir.

  • Canon PowerShot G5 X Mark II – Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine Önerileri

Ceketinizin cebine sığacak güçlü bir fotoğraf makinesi sokak fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi arayanların olmazsa olmazıdır. Her yönüyle mükemmel bir kompakt olan G5 X Mark II, 24-120 mm'lik eşdeğer bir odak aralığını kapsayan hızlı bir 5x zoom lensi ile önceki versiyonunun oldukça önündedir. Lens üzerindeki özelleştirilebilir kontrol halkası, kullanıcının tercih ettiği işleve göre ayarlanabilir, bu da kullanımda tercihlerinize göre ince ayar yapmanıza olanak tanır.

  • Sony RX100 VII – Sokak Fotoğrafçılığı İçin Fotoğraf Makinesi

24-200 mm eşdeğeri Zeiss tasarım bir lensi son derece sofistike bir otomatik odaklama sistemi ve kıskanılacak derecede hızlı seri çekim özelliğiyle Sony RX100 VII; sokak fotoğrafçılığı için makine arayanların favorilerinden biridir. Ancak itiraf etmek gerekir ki tüm bu teknolojilerin fiyat açısından bedeli de oldukça yüksektir. Yine de eğer istenen fiyat sizin için çok pahalıysa önceki RX100 modelleri hala büyük ölçüde tercih edilebilirdir ve siz de bu modellere yönelebilirsiniz.

  • Nikon Z50 - Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine Önerileri

Nikon Z50, sokak fotoğrafçılığı için makine önerileri listemizde yer almasının dışında, özellikle APS-C alanında rakiplerinin önüne geçmek hassasiyetle fiyatlandırılmış gibidir. Ayrıca full frame olmasa bile birçok özelliğiyle bunu telafi etmiştir. Cömert bir AF sistemi, geniş dinamik aralık, sağlam yüksek ISO performansı bu özelliklerin başlıcalarıdır. Ayrıca sokak fotoğrafçılığı için ekipman seçerken Z lens serisinin de gelişime son derece açık olduğunu vurgulamak gerekir.

  • Fujifilm X-Pro3 - Sokak Fotoğrafçılığı İçin Fotoğraf Makinesi

Dürüst olalım; günümüzün ekran donanımlı makineleriyle çekim yapmak sokak fotoğrafçılığı deneyimine hiç de benzemez. Tam da bu noktada Fujifilm, çarpıcı bir cüret gösterisiyle X-Pro3'ü bu durumu değiştirmek için tasarladı ve klasik bir telemetre gibi kullanılmak üzere tasarlanmış modern bir dijital kamera üretti. Elbette makinenin bir LCD ekranı vardır ancak bu katlanılabilir olduğu için gizlenmiştir. Ayrıca öğrenme hızı ve sezgisel kullanım açısından da Fujifilm X-Pro3 sokak fotoğrafçılığı için makine önerileri listemizde yer almayı hak ediyor.

Kendinizi Geliştirin, Makinenizi Nasıl Kullanmanız Gerektiğini Öğrenin!

Hiç kuşkusuz tutkunuzu sokaklara taşımak ve sokak fotoğrafçılığı ile en çarpıcı anları yakalamak için ekipmanlarınızı geliştirmeniz son derece önemli. Buna karşılık unutmamanız gereken bir nokta daha var. O da aynı oranda kendinizi de geliştirmeniz gerektiği… Sokak fotoğrafçılığı için makine tercihinizde en iyisini seçseniz bile fotoğrafı çeken nihayetinde eliniz olacak!

Bu nedenle makinenizi daha iyi tanımalı, kendinizi sürekli geliştirmeli, gerçek bir sokak fotoğrafçısı olarak öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmamalısınız…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30