Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Takı Çekimi İçin Lens Önerileri

Sattıran Fotoğraflar İçin Bu Lenslere Göz Atın!

Ürün fotoğrafçılığının zorlu bir dalı olarak değerlendirebileceğimiz takı çekimi; ürünlerin küçüklüğü, inceliği, zaman zaman yansıtıcı yüzeyler barındırmaları gibi nedenlerle fotoğrafçıların dikkatli olmasını gerektirir. Bu dikkat yalnızca çekimler sırasında değil, takı çekimi için lens ve diğer ekipmanların seçiminde de önem taşır. Çünkü doğru ekipmanı seçmediğiniz takdirde istediğiniz görüntü kalitesine ulaşmanız son derece zor olabilir.

Peki takı çekimi için en iyi lens hangisi? Aşağıda sizler için 5 farklı lense değindik ve takı çekimi sürecinde sizlere getireceği avantajları vurguladık. Siz de seçim yapmakta zorlanıyorsanız takı çekimi için lens önerileri listemize göz atın…

Profesyonellerin Tercih Ettiği Takı Çekimi Lens Modelleri – Takımı Çekimi Lens Önerileri

Piyasadaki mevcut lensleri araştırmak için onlarca saat harcamanıza gerek yok! Takı çekimi için hangi lens modelleri daha uygun sorusuna yanıt vermek üzere 5 farklı modeli inceledik. İşte takı çekimi için en iyi lens modelleri:

  • Sony 90mm Macro f/2.8 – Takı Çekimi İçin Lens Önerileri

Sony'nin G serisi lensleri, mükemmel optik kaliteye sahip gerçekten harika lens modellerinden biridir. Bu özel lens, Sony E mount kamera sistemi için tasarlanmıştır. Ne yazık ki sınırlı manuel odaklama işlevi sunan bir adaptörünüz olmadığı sürece bu lensi başka bir yuvayla kullanamazsınız. Ancak manuel odaklama lensi olarak bile Sony 90mm Macro f/2.8 son derece keskin ve yüksek bir performansa sahiptir. Hızlı f/2.8 diyafram açıklığı, çok sayıda aydınlatma durumunda kullanışlıdır. Aynı zamanda çarpıcı bir bokeh yaratma potansiyeli de sunar.

  • 7artiasans 60mm f/2.8 Macro – Takı Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Takı çekimi için lens arayışlarınıza bütçe dostu bir çözümle son vermek istiyorsanız istediğiniz çözümü burada bulabilirsiniz. Son derece bütçe dostu bu lens; fiyatının aksine görüntü kalitesi açısındansa oldukça yüksek bir performansa sahiptir. 7artisans 60mm f/2.8 Macro, kırpma sensörlü aynasız lens sistemleri için tasarlanmıştır. Objektifin, piyasadaki popüler aynasız bağlantıların çoğuyla uyumlu çeşitli modelleri vardır. Yani ister Nikon Z mount fotoğraf makineniz olsun, ister Canon RF veya M mount, hatta Sony E mount olsun, bu lensi ihtiyaçlarınıza uygun bir modelle kullanabilirsiniz.

Genel olarak, bu lens bir öznenin 1:1 büyümesini veya gerçek boyutlu olarak yeniden üretilmesini sağlar. Takı çekimi için lens seçimi açısından öne çıkmasını sağlayan nokta da aslında budur. Çünkü objelerin çarpıcı ve ayrıntılı görünmesi gerekir ve bu lens bu görevi kolaylıkla yerine getirebilir.

  • Sony FE 50mm f/2.8 Macro Lens – Takı Çekimi İçin Lens Önerileri

FE 50mm f/2.8 makroyu sevmemizin temel nedeni, aslında en önemli beklentilerimizden olan 60mm minimum odak uzunluğuna uymasa da son derece keskin olmasıdır. Ayrıca lensin netliği ve genel performansı göz önüne alındığında fiyatı da oldukça uygundur. Bir Sony FE yuvalı fotoğraf makinesi kullanıyorsanız takı fotoğrafçılığı için lens modelleri arasında kariyerinize başlamak için harika bir seçimdir. 1:1 büyütmenin yanı sıra, f/2.8 diyafram; ortam aydınlatmasıyla çekim yaparken kullanışlıdır. Uygun pozlama için çok fazla ışık yakalamaya yardımcı olur.

  • Canon 100mm f/2.8L IS Macro – Takı Çekimi İçin En İyi Lens Önerileri

Canon 100mm f/2.8L IS Macro, Canon'un L serisi lenslerinden bir makro lenstir. Nitekim L serisi Canon lensler; yalnızca takı çekimi için lens arayanlar arasında değil, tüm fotoğrafçılar arasında popülerdir. Uzun 100 mm odak uzaklığı, hafif bir mesafeden çekim yapmak için uygundur. Bu, fotoğrafını çektiğiniz mücevher öğelerinin yansımanızı yakalamamasını sağlar.

Lens, 100 mm odak uzaklığında bile 1:1 büyütme sunduğundan, çok fazla çalışma alanınız olur. Geniş f/2.8 diyafram, çok fazla ışık yakalar. Ayrıca, bu yumuşak odak dışı efekt için arka planı bulanıklaştırma etkisine sahiptir. Bir f/2,8 diyafram açıklığıyla çekim yapmayı seçebilir ve ardından arka plan bulanık görünürken tüm mücevher parçasının çerçeve boyunca mükemmel şekilde odaklandığından emin olmak için birkaç görüntüyü bir yığında birleştirebilirsiniz. Arka planlarınız mükemmel olmadığında “focus stacking” özelliğini kullanabilirsiniz.

  • Sigma 105mm Macro f/2.8 DG DN Macro Art – Takı Çekimi Lens Önerileri

Sigma birkaç farklı serisinde 105 mm makro lens üretse de takı çekimi için en iyi lens modelleri listemizde 105 mm f/2.8 DG DN Macro Art sürümünü seçtik. Bu lens, makul bir fiyata kaliteli görüntüler üretmek için birebirdir. Maksimum diyafram f/2.8 olsa da en iyi performans f/2.8'den yaklaşık bir durak düştüğünüzde gelir.

Gerçek bir makro lens olan Sigma 105mm; takı fotoğrafçılığı için lens ararken ilk baktığımız noktalardan biri olan 1:1 büyütme oranına sahiptir. Bunun yanında çarpıcı bokeh kareler için özel bir diyafram tasarımına sahip olduğunu vurgulamak gerekir.

Ekipmanlarınızı Tanımadan İstediğiniz Fotoğrafları Çekemezsiniz!

Size gerçek bir satış başarısı yakalatacak takı fotoğrafları söz konusu olduğunda elbette seçeceğiniz lens son derece önemlidir. Ancak unutmamanız gerekir ki her şey takı çekimi için lens ve diğer ekipmanların seçimiyle bitmiyor. En nihayetinde fotoğrafı çekecek olan el, sizin eliniz olacak!

Eğer siz de ürün ve takı çekiminde ustalaşmak, en başarılı kareleri çekmek ve ekipmanlarınızdan maksimum düzeyde yararlanmak istiyorsanız Foto Life Akademi ile tanışmaya ne dersiniz? Burada yalnızca teknik ve teorik derslerle yetinmiyor; makinemizi elimize alarak çekimler yapıyor, fotoğraflarımızı birlikte değerlendirerek her an gelişimimizi sürdürüyoruz…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30