Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Kameranızın Vizörünü Gözünüze Göre Ayarlayın

Diyoptri Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılığa başlayan herkesin ilk olarak yapması gereken kullanacakları ekipmanın nasıl kullanıldığını öğrenmek ve kavramaktır. Bunların başında da kameranın vizörünü göze göre ayarlamak yani diyoptri ayarı gelir.

Diyoptri ayarı gözünüz ile vizörün buluştuğu noktada netlik ayarlamanızı sağlayacak sisteme denir. Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanların bilmesi gereken en önemli ayarlardandır.  Yani diyoptri ayarı yapmak demek fotoğraflarınızdaki netlik demektir.  Kameranın vizörünü göze göre ayarlamak için neler yapılır bakalım.

[widget-8]

Diyoptri Ayarı Nasıl Yapılır? Ne Zaman Diyoptri Ayarı Yapmalısınız?

Makinelerde diyoptri ayarı normal görüş açısına göre ayarlanmıştır. Yani gözlük kullanan biriyseniz ve gözlüksüz de net fotoğraflar çekmek istiyorsanız makineyi aldıktan sonra diyoptri ayarını gözünüze göre yapabilirsiniz. Diyoptri ayarı yapmak için objektifin ön kapağını ve netlemenizi açık tutmalısınız. Vizör içerisinde bulunan optik elemanın ayarını, vizörde en net görüntüyü yakalayana kadar vizör lastiğinin sağ kısmında bulunan minik kadranı sağa sola çevirerek sağlayabilirsiniz. Bu sayede diyoptri ile vizörü göze göre ayarlamak için yapmış olduğunuz ayarla net fotoğraflar çekebilirsiniz.

Diyoptri ayarı fabrika çıkışında normal görüş açısına göre ayarlanmış olarak gelmektedir. Eğer gözlük ya da lens kullanmıyorsanız bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Gözlüksüz de net görerek fotoğraf çekmek istiyorsanız bahsettiğimiz ayarı yapmalısınız.

Dioptrik düzeltme esnasında netlemeyi otomatik kullanıyorsanız AF&MF anahtarının AF konumda olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte gözlüksüz yaptığınız ayar, gözlüğünüzü taktıktan sonra araya giren camdan dolayı fluşacağından tekrar dioptrik düzeltme yapmanızı gerektirir.

Hipermetrop olanlarda netleme göstergelerini netleme alanı içine almak için '+' ayarı yapmak gerekir. Miyop olanlarda ise '-' ayarı gerekir. Netleme göstergesi, netleme alanına girmiyorsa ek vizör merceği gerekebilir. Objektifi değiştirilebilen fotoğraf makinelerinde, -2 ila +1 aralığında ayarlanabilen dahili bir diyoptri ayarı bulunur. Görme bozukluğunuza uygun hangi düzeltme merceğini kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

Görme Bozukluğu

Nikon Düzeltme Objektifi

+4 +3
+3 +2
+2 +1
+1 0
0 -1
-1 -2
-2 -3
-3 -4
-4 -5

 

Vizör Ayarı Yaparak Daha Rahat Fotoğraflar Çekin!

Diyoptri ayarının yapılmaması sizin net fotoğraflar çekmenizi engelleyecek en önemli faktördür. Gözünüze göre netliği ayarlanmamış vizör ile fotoğraf çekmek istediğinizde eğer elle manuel netleme yapıyorsanız istediğiniz sonuçları alamazsınız. Bu yüzden fotoğraf makinesi aldığınızda ilk yapmanız gereken diyoptri ayarı yapmaktır.

Özellikle amatör fotoğrafçılığına başlayan biriyseniz fotoğrafın nasıl çekileceğinden önce makineyi tanımak ve makineyle net fotoğraflar çekmek için neler yapılır bilmeniz gerekir. Başta gelen en önemli ayarlardan biri kameranın vizörünü göze göre ayarlamaktır. Bunu da diyoptri ayarı ile yapabilirsiniz. Diyoptri ile vizörü göze göre ayarlamak için yukarıda belirttiğimiz yazıyı okuyup başlangıç yapabilirsiniz. Böylelikle en net fotoğrafları çekmiş olursunuz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30