Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yakın Plan Çekim İçin En İyi 5 Lens

Bu Makro Lensler Hayatınızı Kolaylaştıracak! – En İyi Makro Lensler

Makro lensler nesnelerinize her zamankinden daha fazla yakınlaşmanıza, en küçük şeyleri canlı ayrıntılarla görüntülemenize imkan verir. Bu nedenle yakın plan için çekim için en iyi lens olsalar da bu bu onların tek kullanım alanı değildir. Makro fotoğrafçılık ile çok fazla ayrıntı ve keskinlik yakalanabildiğinden makro lensler genellikle mükemmel asal değerler olma eğilimindedir. Bu, daha uzun odaklamaya ihtiyaç duyan her tür fotoğrafçılık, özellikle portre için harika olabilecekleri anlamına gelir.

Peki yakın çekim için lens alırken hangi modellere yönelmelisiniz? Aşağıda fotoğrafçıların büyük çoğunluğunun tercih ettiği en iyi yakın plan lensleri hakkında bilgi verirken aynı zamanda yakın plan için lens alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden de bahsettik.

Fotoğrafçıların En Çok Tercih Ettiği Makro Lensler – Yakın Plan Çekim İçin En İyi Lens Seçenekleri

  • Sony Fe 90mm f/2.8 Macro G OSS – En İyi Yakın Plan Lensleri

Sony'nin en son G serisi ve G Master lenslerinin tipik modellerinden biri olan bu 90 mm makro prime lens; tam çerçeve ve APS-C formatlı E-mount kameralarla tamamen uyumludur ve hızlı, doğru ve neredeyse sessiz performans için Çift DDSSM (Doğrudan Sürücülü Süper Sonik Dalga Motoru) otomatik odaklama sistemi de dahil olmak üzere birçok yüksek teknoloji içerir. Hassasiyetle tasarlanmış optiği hava koşullarına karşı korumalı metal bir kasaya yerleştirilmiş asferik, ED ve Süper ED elemanlardan oluşur. Ayrıca üç konumlu bir otomatik netleme aralığı sınırlayıcı anahtarı ve bir odak tutma düğmesi vardır. Yakın plan çekim için en iyi lens seçeneklerinden biri olmasına karşılık itiraf etmek gerekir ki oldukça pahalı da bir modeldir.

  • Tamron SP 90mm f/2.8 Di VC USD Macro – Yakın Çekim İçin Lens Seçenekleri

Tamron'un kıskanılacak 90 mm makro lenslerinin en yeni nesli; yükseltilmiş optikler, iki XLD (eXtra Low Dispersion) elemanı ve bir LD elemanının yanı sıra çift nano yapı ve geleneksel kaplamaları içerir. İyi yapı kalitesi, hava koşullarına dayanıklı ve ön bölümünde temiz tutan flor kaplamasıyla uzun ömürlü bir kullanım da vadeder. Ayrıca, X-Y kaymasının ve titreşimin etkilerini önleyen ve yakın çekimde performansı artıran bir "hibrit" optik sabitleyici de bulunmaktadır.

  • Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM – Yakın Plan Çekim İçin En İyi Lens

Canon'un 100 mm makrosu, sağlam L serisi yapı kalitesinin yanı sıra hibrit optik sabitleme özelliğine sahiptir. Fotoğrafçılar için en iyi yakın plan lens seçenekleri arasında gerçek bir cazibeye sahip olan model; otomatik odaklama ve aralığın kısa veya uzun ucunu kilitleyebilen üç konumlu bir otomatik odak sınırlayıcı anahtarı barındırır. Lens ayrıca hava sızdırmazlık ve Ultra Düşük Dağılım gibi özelliklere de sahiptir. Görüntü kalitesi, f/22'ye kadar tüm diyafram aralığı boyunca etkileyici performansını korur ve biraz daha fazla alan derinliği elde etmenize yardımcı olur. Otomatik odaklama hızlı, doğru ve sessizdir ancak daha da önemlisi çoğu makro çekim için manuel odak halkası pürüzsüz ve hassastır.

  • Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR S – En İyi Makro Lensler

Nikon'un MC 105mm lensi, iki yeni Z mount makro lensten biridir. Her ne kadar Z MC 50mm gibi daha ucuz bir seçenek olsa da MC 105mm yakın çekim için en iyi lens önerilerimiz arasında bulunmaya daha uygundur ve aradaki maliyet farkına değerdir. Hem genel çekimler hem de aşırı yakın çekimler için üstün görüntü kalitesi, süper hızlı ve yüksek doğrulukta bir otomatik odaklama sistemi ile birlikte Nikon'un tam gövde sabitleyicileriyle birlikte çalışabilen son derece etkili optik VR (Titreşim Azaltma) ile desteklenir. Egzota kullanımı, çok işlevli bir OLED ekran, özelleştirilebilir bir lens işlev düğmesi ve kontrol halkasının yanı sıra bir otomatik odak aralığı sınırlayıcısı, ultra ince ayarlamalar sağlayan elektronik olarak eşleştirilmiş bir odak halkası içerir. Her şey sert, hava koşullarına dayanıklı bir yapıya sarılmıştır. Görüntü kalitesi, çok yönlü performans ve kullanım tek kelimeyle sansasyoneldir.

  • Fujifilm XF 80mm f2.8 LM OIS WR Macro Lens – Yakın Plan Çekim İçin En İyi Lens Seçenekleri

Fujifilm kullanıcıları bu makro ana lens için hatırı sayılır miktarda para harcamak zorunda olsa da; maliyeti lensin harika bir teknoloji sunduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Diğer X-mount Fujinon lenslerde olduğu gibi bu lenste de görüntü kalitesi gerçekten muhteşemdir. Maksimum f/2.8 diyafram açıklığı size bol miktarda alan derinliği ve esnekliği sağlar. 122 mm'lik eşdeğer odak uzaklığı, aynı zamanda mükemmel bir portre lensi olarak işlev gördüğü anlamına gelir. 25 cm'lik minimum odaklama mesafesi, gerçek makro çalışma için objenize istediğiniz oranda yakın olmanızı sağlar. Ayrıca ürünün kasası da hava ve su geçirmeyen yapısıyla en zorlu şartlarda bile çekim yapmanıza imkan verir.

Ekipman Seçmek Kadar Doğru Kullanmak Da Önemli!

Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız kabul etmek gerekir ki ekipman seçmek hiç de kolay bir iş değildir. Yakın plan çekim için en iyi lens hangisi sorusuyla karşı karşıya kaldığında özellikle yolun başlarındaki çoğu fotoğrafçı karar vermekte zorlanacaktır. Çünkü her şeyden önce en iyi ekipman sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayandır.

Ancak unutmamak gerekir ki bir fotoğrafçının işi ekipman seçmekle bitmez. Nihayetinde fotoğrafı çekecek olan ekipmanınız değil, sizsiniz! Bu nedenle en iyi makro lensler arasından seçiminizi yaptıktan sonra makro çekimlerin inceliklerini öğrenmeli, kendinizi geliştirmeli ve ekipmanınızdan maksimum performansla yararlanabilmelisiniz…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30