Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılık Kursu Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Fotoğrafçılık Kursu Fiyatları İstanbul'da Kaç TL'den Başlıyor?

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerine bir araştırma yapıyorsanız internette veya ilanlarda çeşitli fiyat aralıkları ile karşılaşabilirsiniz. Öyle ki kimi zaman ucuz fotoğrafçılık kursuna denk gelip kimi zaman da pahalı kurs ücretlerini görebilirsiniz. Bunun nedeni elbette ki eğitim kalitesi ile sınırlandırılamayacak kadar çok. Bulunulan şehir, eğitim ihtiyaçları, seviye, yaş, eğitmen deneyimi, sertifika ve Milli Eğitim Bakanlığı onayı da fotoğrafçılık kursu fiyatlarında doğrudan etkili. 

Merdiven altı diye tabir edilen, MEB onayı bulunmayan, kaliteli eğitmenlerle iş birliği yapmayan, eğitim içeriğini önemsemeyen ve öğrencilerini yalnızca birer maddi kaynak olarak değerlendiren fotoğrafçılık kursları, fotoğrafçılık kursu ücretlerinde düşük rakamlar sunabilir. Hatta ücretsiz fotoğrafçılık kursu verdiğini bile iddia edebilir. Peki, fotoğrafçılık kursu fiyatları araştırılırken nelere dikkat edilir? Fotoğrafçılık kursu fiyatları İstanbul'da hangi aralıklarda bulunur? Gelin, tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamından öğrenin...

1.MEB Onayı

Fotoğrafçılık kursu ücretleri kurumun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup olmamasına göre değişir. MEB onayı alabilmek için eğitim kurumunun yerleşim planlarından dersliklere, uygulama atölyelerinden müdür odalarına kadar kurumdaki her birim ve bölüm için istenen nitelikleri sağlaması gerekir. Ayrıca kurumun, derslik büyüklüklerinden acil çıkışlara, ekipman ve eğitim gereçlerinden yangın merdivenlerine, deprem dayanıklılık raporundan sosyal alanlara kadar Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi’ne uygun olması şarttır. Bu kriterleri sağlamak için de kurumun maddi ve manevi emek vermesi gerekir. 

2.Eğitim Ruhsatı

Sorumluluk almayı göze alamayarak kolay yoldan para kazanmak isteyen kurumlar MEB onayı olmadan “kaçak eğitim merkezi” statüsünde eğitim vermeye devam ederler. Dolayısıyla fotoğrafçılık kursu fiyatları İstanbul'daki MEB onaylı kurumlara nazaran ucuzdur. MEB onayı alan eğitim merkezleri, bahsettiğimiz kalite ve güvenlik kriterlerini sağladıkları için kaçak kurumlara göre daha yüksek fotoğrafçılık kursu ücretleri sunabilmektedir. MEB onayı olmayan kurumlar, eğitim standartlarının altındadır ve öğrencilerin güvenlikleri, aldıkları eğitimin kalitesi tehlikededir.

3.Ekipman ve Araç-Gereç Yeterliliği

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde kurumun sahip olduğu ekipman ve araç-gereç çeşitliliği de etkilidir. Ucuz eğitim merkezleri birkaç fotoğraf makinesiyle temelden ileriye, modadan ürün fotoğrafçılığına kadar tüm eğitimleri vermeye çalışırlar. Dolayısyla da fotoğrafçılık kurs ücretlerini düşük tutabilirler. Aksine bir fotoğrafçılık kursunda dünyanın en iyi markalarının fotoğraf stüdyosu ekipmanları, paraflaşları, tripodları, softboxları, ürün masaları, fonlar gibi eğitim sırasında ihtiyaç duyulacak tüm teknik malzemeler bulunur. Bu ekipman maliyeti elbette ki fotoğrafçılık kurs fiyatlarına yansıtılır. Düşük fotoğrafçılık kursu fiyatları sunan yerlerde eğitimden alınacak verim ve öğrenci memnuniyeti düşüktür.

4.Eğitmen Kadrosu

Fotoğrafçılık kursu fiyatları eğitmen kadrosunun deneyimine göre de değişiklik gösterir. Yıllardır fotoğrafçılık yapan, alanında ünlü, branşının uzmanları arasında gösterilen, üniversitelerde dersler veren, sektöre pek çok fotoğrafçı yetiştirmiş usta isimlerle çalışan fotoğrafçılık kursu fiyatları aldığınız eğitim kalitesine bağlı olarak daha yüksek olabilir. Ancak amatör fotoğrafçılarla çalışan ya da henüz üniversitelerde eğitim veren öğrencilere sahip bir kadrosu olan fotoğrafçılık kurs ücretleri daha ucuz olacaktır. Deneyimsiz eğitmenler ve adı duyulmamış fotoğrafçılarla eğitim veren bu kurumlar paranızı ve zamanınızı boşa harcamanıza neden olacaktır.

5.Sertifika

Bir fotoğrafçılık kursu ücretini kurumun sertifika verip vermemesi de etkiliyor. Sertifika veren eğitim kurumları MEB standartlarına uygun ve ruhsatlı merkezler oldukları için kurs fiyatları da merdiven altı eğitim merkezlerine nazaran size yüksek gelebilir. Ancak olması gereken standartları sağladıkları için fotoğrafçılık kurs fiyatları normaldir. Fotoğraf eğitimi almak isteyen kursiyerlerin hayalleriyle oynayan ve sözde kurs adı altında kaçak eğitim veren deneyimsiz kişiler, sertifika ya da eğitim aldığınıza dair herhangi bir belge vermeyerek fiyatlarını düşürme amacında olabilirler. Özellikle fotoğrafçılığı meslek olarak yapmak isteyenlerin fotoğrafçılık kursu fiyatlarından çok alacakları eğitimin kalitesine önem vermeleri gerekir.

6.Eğitim Kurumunun Sektördeki Deneyimi

Fotoğrafçılık kursu fiyatları arasındaki grafiği belirleyen en önemli etkenlerden biri eğitim kurumunun sektörde ne kadar süredir yer aldığıdır. 10 – 15 yıldır fotoğrafçılık eğitimi veren bir kurumla 1 yıldır sektörde olan bir eğitim merkezinin hem kalitesi hem de fiyatları arasında uçurum olacaktır. Adını duyurmak ve kurumuna öğrenci çekmeye çalışmak yeni açılmış eğitim merkezleri, fotoğrafçılık kurs fiyatlarını olması gereken rakamların altına çekebilirler.

7.Eğitim Çeşitliliği

Fotoğrafçılık kursu dediğimizde aklınıza sadece hobi olarak fotoğrafçılık eğitimi almak gelmesin. Fotoğraf sanatını mesleği haline getirmek isteyenler, fotoğrafçılıktan para kazanma amacı olanlar da var. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken kurumun eğitimlerinin ne kadar çok olduğuyla da ilgileniyorlar. Fotoğrafçılık kursu fiyatları İstanbul ortalamasına baktığımızda da eğitim yelpazesi geniş olanların tek bir alanda eğitim veren kurumlara nazaran daha mantıklı ve makul rakamlar sundukları görülebilir. Tek bir alanda eğitim veren merkezler yüksek fiyatlar sunarken temel ve ileri eğitimleri paket halinde sunan, mesleki kurslarla öğrencilerini destekleyen kurumların fiyatlarında indirim yaptıkları ve daha uygun oldukları fark edilebilir.

8.Sınıf Mevcudu

Fotoğrafçılık kursu fiyatları arasındaki farkların en önemli nedenlerinden biri sınıf mevcududur. Amatör ya da “sürümden kazanmak” isteyen fotoğraf kursları, sınıflarını tıka basa doldurdukları için ucuz kurs ücretleri talep edebilirler. Maksimum 10 kişilik sınıflarda eğitim veren ya da özel eğitim şeklinde bireysel sınıflar açan fotoğrafçılık kurs ücretleri sizlere yüksek gelebilir. Ancak olması gereken kalitede eğitim alacağınız için fiyatlar normaldir.

9.Kursun Lokasyonu

Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da fotoğrafçılık kursu ücretleri açısından önemlidir. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar daha ucuz kurs fiyatları sunabilirler. Ancak merkezi bir lokasyona sahip fotoğrafçılık kursu fiyatları sundukları ulaşım kolaylığı nedeniyle uzak mevkideki eğitim merkezleriyle karşılaştırıldığında biraz pahalı olabilirler.

10.Uygulamalı Eğitimler - Fotoğraf Gezileri

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde etki eden bir diğer husus da uygulama eğitimlerinin ne kadar fazla olduğudur. Teorik derslerle öğrencilerini geçiştiren kurumların makul ders fiyatları olabilir ancak memnuniyet oranları düşük olacaktır. Şehir içi ve şehir dışı hatta yurt dışı fotoğraf gezileri düzenleyen, teorik eğitimlerden sonra pratik eğitimlerle kursiyerlerinin öğrendiklerini pekiştiren fotoğrafçılık kursu ücretleri deneyimsiz rakiplerine göre fazla olsa da paranızın hakkını sunması açısından idealdir. Fotoğrafçılık kursu fiyatları, eğitim merkezinin sunduğu imkanlara göre değişir, unutmayın. Ne kadar çok imkan o kadar iyi bir kurs demektir.

11.Sosyal Etkinlikler ve Sanat Aktiviteleri

Fotoğrafçılık kursu fiyatları düzenledikleri sosyal ve sanat etkinliklerine göre de değişecektir. Kaçak ve ucuz merkezler olarak tanımladığımız eğitim kurumları öğrencilerine herhangi bir aktivite sunmazken deneyimli kurslar çeşitli organizasyonlarla öğrencilerinden aldıkları ücreti kat be kat karşılarlar. Fotoğraf sergileri ve söyleşiler düzenleyen, film ve tiyatro gösterimleri yapan, sanat etkinliklerine katılan ve fotoğraf gezileri organize eden fotoğrafçılık kurs ücretleri rakipleriyle karşılaştırıldığında size yüksek gelebilir.

12.Ders Telafisi ve Eğitim Dondurma Hakkı

Fotoğrafçılık kursu fiyatları açısından ucuz olarak nitelendirilen eğitim merkezleri, fiyatlarına mümkün olduğunca az imkan ve hizmet eklerler. “Ne kadar kar sağlasak o kadar iyidir.” mantığıyla hareket ederler. Bu nedenle öğrencilerine, ders telafisi ya da para iadesi gibi haklar vermezler. Fotoğrafçılık kursu ücretleri düşüktür ancak kaçırdığınız derslerin telafisini alacağınız bir başka sınıfı da yoktur, eğitiminizi başka bir tarihte almak istediğinizde ise böyle bir imkan bulamayabilirsiniz.

13.Kariyer Danışmanlığı

Fotoğrafçılık kursu fiyatlarına eğitim merkezinin verdiği ekstra hizmetler de eklenir. Örneğin; kursunuzdan sizin için kariyer danışmanlığı yapmasını talep ederseniz, portfolyo hazırlama desteği alırsanız ya da stüdyo açmanıza yardımcı olmalarını isterseniz ek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun ek eğitim planları, imaj ve marka danışmanlığı gibi hizmetler, PR çalışmaları fotoğrafçılık eğitim ücretlerinize etki edecektir.

14.Kurs Süresi

Fotoğrafçılık kurs ücretleri üzerinde etkili olan bir diğer unsur da kursun süresi. Kısa süreli workshop tarzı fotoğrafçılık kursu fiyatları daha uygun olabilirken, daha kapsamlı ve uzun vadeli fotoğrafçılık kursu fiyatları genellikle daha yüksek olabilir.

Fotoğrafçılık Kursu Fiyatları - 2500 TL'den Başlayan Rakamlar...

Fotoğrafçılık kursu fiyatları, geniş bir yelpazede değişkenlik gösterebilir ve kişisel hedefleriniz, bütçeniz ve beklentileriniz göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Önemli olan, bir kursun fiyatı kadar, size kattığı bilgi, deneyim ve ilerleme potansiyelidir. Bu nedenle, kurs seçerken fiyatın yanı sıra kursun içeriği, öğretim yöntemleri ve öğrenci memnuniyeti gibi faktörleri de dikkate almak önemlidir.

Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde kursun deneyiminden eğitmenlerin ününe, ekipman imkanlarından düzenledikleri aktivitelere kadar pek çok kriterin etkisi var elbette. Ancak fotoğrafçılık kursuna gitmek isteyenlere önerimiz; alacakları eğitimin kalitesini ödeyecekleri fiyatlardan daha fazla göz önünde bulundurmalarıdır. Unutmayın, paket fiyatlarla eğitim olmaz…

Foto Life Akademi'de fotoğrafçılk kursu ücretleri branşlara, seviyeye ve profesyonelliğe göre değişiklik gösterebilir. İhtiyacınz olan fotoğrafçılık kurs ücretleri ile alakalı eğitim daaşmanlarımızdan fiyat bilgisi alabilirsiniz. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30