Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Vaktiniz, Paranız ve Hayalleriniz Değerliyse İyi Bir Kurs Seçin!

Her yıl fotoğraf eğitimi almaya başlayan öğrencilerin %65’i yanlış kurs tercihleri ve kalitesiz eğitim içerikleri nedeniyle iyi eğitim alamadıkları için kendilerini ya yetersiz hissederek hayallerinden vazgeçiyor ya da ek bir maliyetle daha iyi bir kurs arayışına giriyorlar.

Fotoğrafçılık eğitimi verdiğini iddia eden kişilerin ve fotoğrafçılık kursuymuş gibi kendini gösteren firmaların son zamanlarda oldukça artış göstermesiyle beraber Milli Eğitim Bakanlığı da kurs adı altında kaçak eğitim veren kişi ve kurumlara yaptırım ve cezalar uygulamaya başladı.

Türkiye’de bir kurumun eğitim verebilmesi için MEB’e bağlı, ruhsatlı bir kurum olması ve eğitmenlerinin de usta öğretici sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak her geçen gün sayısı artan kaçak eğitim firmaları MEB’e bağlı olmamanın yanında standartların çok altında eğitimler vererek kursiyerleri yanıltıyorlar. Bu firmalar ve kişiler, internet ve sosyal medya üzerinden reklam yaparak kurs olduklarına dair yanlış beyanla öğrencileri tuzağa düşürüyorlar.

Siz de bu tuzağa düşmek istemiyorsanız bilinçli bir öğrenci olarak bir kurumdan eğitim almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kursların sahip olması gereken nitelikler neler? Eğitim fiyatlarını belirleyen standartlar ne? Hangi eğitim kurumlarından uzak durmalısınız? Gelin, birlikte bakalım…

1.Kurum MEB Onaylı Mı? Eğitim Ruhsatı Var Mı?

Kaçak kurslardan eğitim alarak dolandırılmayın! Ruhsatsız eğitim merkezlerine dikkat edin! Ülkemizde MEB onayı almayan eğitim firmaları “kaçak eğitim merkezi” statüsünde değerlendirilerek para cezasından kurum kapatılmasına kadar farklı yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bir eğitim kurumunun kalitesini belirleyen MEB onayı, yerleşim planlarından dersliklere, uygulama atölyelerinden müdür odalarına kadar eğitim kurumundaki her birim ve bölüm için istenen niteliklerin sağlanması sonucu elde edilir. MEB onayı olmayan kurumlar, eğitim standartlarının altındadır ve öğrencilerin güvenlikleri, aldıkları eğitimin kalitesi tehlikededir.

Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler arasında ilk sırada kurumun MEB onaylı olup olmadığı gelmelidir. Derslik büyüklüklerinden acil çıkışlara, ekipman ve eğitim gereçlerinden yangın merdivenlerine, deprem dayanıklılık raporundan sosyal alanlara kadar Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi’ne uygun güvenli bir binada eğitim almalısınız. Fotoğrafçılık kursu seçmeden önce kurumu mutlaka ziyaret ederek derslikleri, koridorları, uygulama sınıflarını, bahçesini, kafesini ve sosyal alanlarını görün. Tabelasında MEB logosunun olup olmadığını mutlaka kontrol edin, MEB ruhsatı olmayan kurumlardan eğitim alarak suça ortak olmayın!

2.Eğitim Kurumu Kaç Yıldır Sektörde?

Son yıllarda ardı ardına fotoğrafçılık kursu açılmaya başladı. Geçen sene açılan kursun bu sene yerinde yeller esiyor. Bu nedenle en az 10 yıldır fotoğrafçılık eğitimi veren, öğrencilerinden olumlu yorumlar almış ve eğitim sektöründe marka olmuş fotoğrafçılık kurslarını tercih edin. Her sene yeni bir isimle açılan ya da yıllardır eğitim verdiğini iddia eden amatör fotoğrafçılık kurslarından uzak durun. Fotoğrafçılık kursunuzun geçmişini iyi araştırın, paranızı ve vaktinizi boşa harcamayın.

3.Eğitmen Kadrosu Deneyimli Mi?

Fotoğrafçılık kursu seçerken eğitmenlerin usta öğretici sertifikaları olup olmadığına, fotoğraf portfolyolarına, ödüllerine ve sergilerine bakın. Yıllardır fotoğrafçılık sanatıyla uğraşan, üniversitelerde dersler veren, fotoğraf bölümünden ya da ilgili bölümlerden mezun, sektöre pek çok isim kazandırmış, öğrencilerinin hakkında olumlu yorumlar yaptığı fotoğraf sanatçılarından eğitim alın. Moda, stüdyo, düğün, doğum, ürün, sokak, manzara, makro ve hava fotoğrafçılığı gibi farklı fotoğrafçılık branşlarında deneyimli, fotoğraf sanatının gelişmesine kendini adamış, pedagojik eğitim ilkelerine hakim eğitmenlerden ders alabileceğiniz kurumları tercih edin.

4.Ekipman ve Araç-Gereç Yeterli Mi?

Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler arasında mutlaka kurumun ekipman yeterliliği olmalı. Standartların altında eğitim kurumları birkaç fotoğraf makinesiyle temelden ileriye, modadan ürün fotoğrafçılığına kadar tüm eğitimleri vermeye çalışırlar. Bu nedenle eğitim alacağınız kurumun yeterli araç gerece ve yardımcı teknolojilere sahip olup olmadığını öğrenin. Fotoğraf makinesi olmayanlara nasıl destek olduklarını ve fotoğraf ekipmanlarını kullanmanıza izin verip vermediklerini sorun. Amatör olup profesyonellik vaadi olan kurslara itibar etmeyin. 

5.MEB Sertifikası Veriyor Mu?

Fotoğrafçılık eğitimi almak istediğiniz kurumun eğitim sonunda sertifika verip vermediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ruhsatsız eğitim veren yerler, internetten aldıkları sertifika görselleri üzerinde birkaç düzenleme yaparak hazırladıkları sertifikaları öğrencilerine uluslararası geçerlilik vaadiyle veriyorlar. Siz siz olun, kurumun verdiği sertifikanın geçerliliğini sorgulayın. Fotoğraf stüdyosu açacaksanız ya da eğitmen olmak istiyorsanız mutlaka MEB onaylı sertifika veren kurumlardan eğitim alın. Fotoğrafçılık kursu fiyatları üzerinde etkili olan MEB onaylı sertifika, gelecekte sizi belgesiz ve deneyimsiz iş yapmaktan kurtaracaktır, unutmayın.

6.Ders İçeriği Nasıl?

Sektörde binlerce fotoğrafçılık kursu var ve her birinin içeriği birbirinden farklı. Hatta çoğu ders programlarını birbirinden çalıyorlar. Fotoğrafçılık kursu seçerken eğitim alacağınız dersin içeriğini detaylı inceleyin. Kalıp programlarla mı eğitim veriyorlar yoksa bireysel farklılıkları esas alarak öğrenme hızınıza, bilginize ve yeteneğinize göre içeriklerini esnetiyorlar mı, öğrenin. İhtiyacınız olmayan konuları öğreterek vaktinizi çalmalarına izin vermeyin.

7.Makine ve Ekipman Danışmanlığı Yapıyor Mu?

Fotoğrafçılık kursu seçimi yaparken uzmanlaşmak istediğiniz branşa ve ihtiyaçlarınıza yönelik makine ve objektif tavsiyesi yapan, merak ettiğiniz marka ve ekipmanları denemeniz için olanak yaratan, anlaşmalı firmalardan size özel indirimler alarak uygun fiyatlı ekipman satın almanızı sağlayan kurumları tercih edin. Size zaman ayırmayan ve bilindik birkaç marka ve model tavsiyesi veren eğitim merkezlerinden uzak durun.

8.Sınıf Mevcudu Kaç Kişi?

Kalabalık sınıflarda fotoğrafçılığı değil hiçbir şeyi yeterli ve doğru öğrenemezsiniz. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken maksimum 10 kişilik sınıflarda eğitim veren ya da özel eğitim şeklinde bireysel sınıflar açan fotoğrafçılık kurslarını tercih edin. Hem eğitmeninizin sizle ilgilenebilmesi hem de daha fazla uygulama yapabilmeniz için kaç kişilik sınıflarda eğitim alacağınızı sorun, sınıflarını tıka basa dolduran kurslardan uzak durun.

9.Kursun Lokasyonu Nerede?

Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da fotoğrafçılık kursu seçimi açısından önemlidir. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar hem zamanınızı çalar hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ancak merkezi bir lokasyona sahip fotoğrafçılık kurslarına rahatça ulaşabilir, evinize en yakın bölgede eğitim almanın avantajını yaşarsınız.

10.Hangi Alanlarda Uzmanlaşmanızı Sağlıyor?

Fotoğrafçılık kursu seçerken tek bir alanda eğitim veren kurumlara karşı dikkatli olmalısınız. Bu eğitim kurumları sizi ne kadar geliştirebilir, size ne katabilir sorgulamalısınız. Dolayısıyla dikkat etmeniz gereken en önemli şey eğitim almak istediğiniz yerin farklı branş ve destekleyici eğitimleri olup olmamasıdır. Sadece fotoğrafçılık eğitimi alarak başarılı bir fotoğraf sanatçısı olamazsınız. Hobi, mesleki, görsel işleme, kişisel gelişim ve workshop eğitimleriyle kendinizi geliştirme isteğinize karşılık verebilecek kurumları tercih edin.

11.Uygulamalı Eğitimler ve Fotoğraf Gezileri Var Mı?

Fotoğrafçılık kitaplardan öğrenilmez, sahaya inmek gerekir. Gitmeyi planladığınız fotoğrafçılık kursunun derslerde uygulama çekimleri yapıp yapmadığını ya da fotoğraf çekim gezileri düzenleyip düzenlemediklerini öğrenin. Teorikte kalan fotoğraf bilgisi hiçbir işinize yaramayacaktır. Eğitim sonrasında ve eğitiminizi aldığınız sırada güncel fotoğraf gezileri olan, eğitmenlerinizin sizinle ilgileneceği uygulamalı eğitimler veren kurumları tercih edin. Fotoğrafçılık kursu seçerken yurt içi ve yurt dışı fotoğraf gezisi imkanları olan, fotoğrafçılığınıza deneyim katacak eğitim merkezlerini göz önünde bulundurun.

12.Kaçırdığınız Derslere Telafi Var Mı?

Fotoğrafçılık kursu nasıl seçilir diye düşünüyorsanız aklınızda olması gereken en önemli sorulardan biri de bu olmalı. İş ve okul hayatınızın yoğunluğundan ya da herhangi bir sebepten kaçırdığınız dersler olursa, farklı sınıflarda telafi derslerine girip giremeyeceğinizi sorun. Kaçırdığınız dersi sınıf arkadaşlarınızdan geri kalmayacak şekilde aynı hafta almanızı sağlayan ya da birebir telafi dersleriyle eksiklerinizi gideren fotoğrafçılık kurslarından eğitim alın.

13.Ücretsiz Kurs Tekrarı Yaptırıyor Mu?

Kurs bitiminde öğrenemediğiniz konular olduğunu düşünüyorsanız ya da aldığınız eğitimden memun kalmadıysanız size sorgusuz sualsiz ve ücretsiz kurs tekrarı verecek kurumları seçin, gelecekte pişman olmayın. Fotoğrafçılık kursu seçerken maddi kaygıdan çok aldığınız eğitimin kalitesini geliştirmeye odaklanan kurs merkezlerini tercih edin. Sınırları zorlayarak eğitim dondurma hakkı dahi tanıyan kurumlara gidin.

14.Sergi ve Sanat Aktiviteleri Düzenliyor Mu?

İyi bir fotoğrafçılık kursu öğrencilerinin gelişimi için sosyal ve aktif olmalıdır. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken kendinizi geliştirmeniz için size sunulan imkanlar neler, eğitim olanakları dışında sergiler, söyleşiler, film ve tiyatro gösterimleri gibi etkinlikler düzenliyorlar mı, bir bakın. Fotoğrafçılığın duayenleri ile tanışmanıza imkan sağlayacak, ünlü sergileri görmenize olanak sunan, sinema ve resim gibi fotoğrafçılıkla iç içe olan sanat dallarının etkinliklerine katılabileceğiniz bir kurs seçin.

15.Sosyal Etkinlikler Düzenliyor Mu?

Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler arasında sizi ne kadar sosyalleştireceği de yer almalıdır. Fotoğrafçılık kursuna gelen öğrencilerin çoğunun sosyal bir ortamda olma amacı vardır. Bu nedenle tercihinizi profesyonel fotoğrafçılarla sizleri bir araya getiren, deneyimlerinden yararlanacağınız ünlü isimlerle iletişim kurmanızı sağlayacak, kurs merkezi dışında da sosyalleşme imkanı sunan fotoğrafçılık kurslarından yana kullanın. Eğitmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınızla kaynaşacağınız eğlenceli turnuva ve yarışmalar düzenleyen, network organizasyonları hazırlayan kurslara gidin.

16.Kursiyer Yorumları Olumlu Mu?

Eğitim alacağınız yer hakkında eski öğrenciler ne demiş? Kurumu tavsiye ediyorlar mı? Eğitim programları hakkında ne diyorlar? Eğitim merkezi için yapılan yorumlar gerçek kişilere mi yoksa sahte profillere mi ait? Kaç kişi yorum yapmış? Bu sorular çok önemli. Fotoğrafçılık kursu seçerken daha önce eğitim alan öğrencilerin kursa verdikleri puanlara bakın, yorumların içeriğinde nelerden bahsettiklerine dikkat edin, yüksek memnuniyet oranına sahip fotoğrafçılık kurslarından eğitim alın.

17.Eğitim Sonrası Destek Var Mı?

Amatör fotoğrafçılık kurslarının en bilindik özelliği kurs bittikten sonra herhangi bir yetkiliye ulaşamamanızdır. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken kurs sonrasında da sorularınızı yanıtlayacak, dilediğiniz zaman uğrayıp kahvelerini içebileceğiniz, yaptığınız işleri değerlendirecek, profesyonel hayatta karşılaştığınız sorunları çözmenize yardımcı olacak ve size yol gösterecek bir eğitim merkezi bulmalısınız. Sadece para kazanma derdinde olan kurslardan eğitiminiz sürerken dahi beklediğiniz ilgiyi göremeyebilirsiniz, dikkat edin.

18.Kariyer Danışmanlığı Yapıyor Mu?

Eğitim öncesinde ve sonrasında fotoğrafçılık kursunuz sizi doğru yönlendiriyor mu? Yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza uygun eğitimleri belirliyor mu? Sektörde yer etmenizi sağlayacak imaj danışmanlığı yapıyor mu? bu soruları eğitim almak istediğiniz kuruma mutlaka sorun. Kariyerinize başlamadan önce bilgi ve becerilerinizi analiz eden, ihtiyaçlarınıza uygun ek eğitimler planlayan, fotoğrafçılıktan para kazanmanın yollarını, marka oluşturmayı, bilinirlik arttırma ve portfolyo hazırlamayı, dijital pazarlama stratejilerini, fotoğraflarınızı sosyal medya platformlarında etkili şekilde paylaşmanın yollarını, müşteri ilişkileri yönetimi ve sunum tekniklerini öğreten, işinde uzman bir kurumu tercih edin.

19.Kursiyer Başarıları Nasıl?

Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler arasında kursiyerlerin alanlarında ne kadar başarılı oldukları da yer almalıdır. Mezun olduktan sonra hangi firmalarda çalıştılar? Kendi stüdyosunu açan kaç kişi var? bu soruları eğitim kurumuna sormalısınız. İyi bir fotoğrafçılık kursu profesyonel fotoğrafçı olmanız ve kendi stüdyonuzu açmanız konusunda sizi yönlendirebilmelidir. Ödeyeceğiniz fotoğrafçılık kursu ücretlerinden çok bu hususu önemsemelisiniz. Sektöre başarılı fotoğrafçılar kazandırmış kursları tercih etmelisiniz.

20.Sosyal Medya Sayfaları Aktif Mi?

Fotoğrafçılık kursu seçerken kursların sosyal medya hesaplarını da inceleyin. Instagram ve Facebook paylaşımları güncel mi? Paylaştıkları fotoğraflar kendi kurumlarına mı yoksa başkalarına mı ait? Öğrencilerin yorumlarını görebiliyor musunuz? Fotoğraf gezilerinden fotoğraflar var mı? Sayfaları ve fotoğraflarını kaç kişi beğenmiş? Gerçek takipçileri mi var yoksa satın alınan takipçiler mi? Bu soruların yanıtları sizleri iyi bir fotoğrafçılık kursuna yönlendirecektir.

21.Stüdyo ve Ekipman Desteği Var Mı?

Eğitim almak istediğiniz kurs, mesleğinizi yaparken ihtiyacınız halinde size stüdyosunu ve ekipmanlarını uygun fiyatlarla kiralıyor ya da ücretsiz kullanmanıza olanak tanıyor mu? Bu sorunun cevabını alarak eğitim alacağınız yerin size ne kadar destek olacağını öğrenebilirsiniz. Ekipmanınız olmasa dahi fotoğraf çekmeyi öğrenmenizi sağlayacak, mezun olduktan sonra mesleğinize katkısı olacak bir kurs seçin.

Fotoğrafçılık kursu seçmek zor iş, hele ki bu sanatı profesyonel anlamda yapmayı düşünüyorsanız… Sayfamızdaki önerilerimize dikkat ederek ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayacak en iyi kursu bulabilir, fotoğrafçılıkta uzmanlaşabilirsiniz. Hayallerinize giden yolda yapmanız gereken ilk adımı sağlam atmak!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30