Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

MEB Ruhsatı Olmayan Kurslara Dikkat Edin!

Eğitim Aldığınız Yeri İyi Araştırın, Dolandırılmayın, Kandırılmayın!

Son zamanlarda oldukça artan ve merdiven altı olarak tabir edilen kurslara, danışmanlık ve özel ders adı altında eğitim veren kurumlara dikkat edin. MEB’in onay vermediği ve MEB Sertifikası vermeyen eğitim merkezlerinin yarattığı sorunlar ileride başınızı ağrıtabilir. Bu nedenle eğitim aldığınız yerin MEB ruhsatlı olup olmadığını sorun ve ruhsatsız yerlerden eğitim alarak suça ortak olmayın…

Güzel sanatlar, fotoğrafçılık, oyunculuk vb. eğitimlerin MEB tarafından onay verilmiş ve standartları karşılayan kurumlar olması gerektiğini bilin. Hem paranızı hem de zamanınızı boşa harcamamak için MEB’e bağlı olmayan kurslardan eğitim almayın.

 

[widget-8]

Yeni Kanunda İzinsiz Eğitim Öğretim Yapan Yerlere Ceza Var!

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6764 Sayılı Kanun ile özel öğretim kurumlarına uygulanan cezaların değiştiğini söyledi. Yeni kanuna göre; izinsiz eğitim ve öğretim yapan yerler hem kapatılacak hem de para cezası alacak.

MEB’in gözetim ve denetiminde olmayan, kayıt dışı olarak faaliyet gösteren eğitim kurumlarının kapatılması, özellikle ailelerin çocuklarını güvenilir eğitim merkezlerine emanet etmesini sağlayacak. Ayrıca mevcut özel öğretim kurumlarına uygulanan yaptırımların da değişmesi hali hazırda eğitim veren kurumların daha dikkatli ve özenli olmalarını sağlayacak.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü tarafından belirtilen yeni düzenlemede; eskiden özel öğretim kurumlarına verilen geçici kapatma ya da sürekli kapatma cezalarının caydırıcı olması söz konusu. 15 günden 3 aya kadar eğitim faaliyetleri durdurulan kurumların yaz aylarında cezalarının uygulanması yaptırım olarak dikkate alınmadığı için yeni düzenlemede bu konunun daha çok önemsemesi için çalışıldı. Yeni gelen idari para cezası sisteminde, kurumların mevzuata aykırı fiilleri, fiilin türüne göre asgari ücret bazında yaptırımlara tabi tutuldu. Örneğin, mevzuatta belirtilen sayıda personel çalıştırmayan bir kurum, brüt asgari ücretin 10 katı tutarında bir idari para cezası ödeyecek, aynı fiili tekrar işlemesi halinde ise bu defa brüt asgari ücretin 20 katı tutarında bir ceza ile karşı karşıya kalacak. Nihayetinde aynı fiili 3´üncü kez tekrarlaması halinde ise artık kurumun ruhsatı iptal edilecek.

5 Yıl Geçmeden Yeniden Özel Okul Açamayacaklar!

Eğitim kurumunun mevzuat dışında kapatılması da kurucuların ceza almasına neden oluyor. Bu kişiler 5 yıl geçmeden herhangi bir eğitim kurumu açamıyorlar. MEB’den onaylı yerleşim planında izinsiz değişiklik yapması, öğrenci bilgilerini kullanması, onaysız ders programlarının kullanılması, aykırı reklam ve ilan vermesi, yürürlüğe konulan yönetmelik ve yönergelerde belirtilen hükümlere aykırı fiillerde bulunması halinde brüt asgari ücretin 5 katından 20 katına kadar idari para cezası uygulanabiliyor.

[widget-18]

MEB’e Bağlı Okulları Tercih Edin!

İster hobi ister mesleki amaçlı olsun, eğitim alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus; eğitim merkezinin kayıtlı bir kurum olup olmadığıdır. MEB’e kayıtlı olmayan, resmi eğitim öğretim ruhsatı bulunmayan kurumlara güvenmek ileride pişman olmanıza neden olabilir. Aldığınız eğitimi belgeleyebileceğiniz, ileride bu eğitim dalı üzerine meslek kurabileceğiniz sertifika edinmeyi düşünüyorsanız onaylı eğitim kurumlarından ders almanız gerekmektedir.

Sınıfları standartların altında, eğitmenleri profesyonel olmayan, iletişim kuracağınız yetkilileri bulamadığınız, eğitim programlarını yeterli görmediğiniz yerlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

 • MEB ruhsatı olan,
 • Sınıfları MEB onaylı büyüklükte,
 • Eğitim programları MEB tarafından onaylanmış,
 • İdari kadroları MEB standartlarına uygun,
 • Öğrenme garantili,
 • Eğitmenleri alanında tanınmış isimler olan,
 • Ders telafi imkanları bulunan,
 • Pratik uygulamaları yeterli olan,
 • Mesleki uzmanlık kazandıran,
 • Şubeleri bulunan,
 • Öğrenci memnuniyeti yüksek,
 • Özel eğitim imkanları olan,
 • Teknik donanımları yeterli olan,
 • İlgi ve samimiyet bulabileceğiniz,
 • Eğitmenlere ve kurum yetkililerine dilediğiniz an ulaşabileceğiniz eğitim merkezlerini tercih edin.

Paket Fiyatlarla Eğitim Olmaz! “Ucuz” Eğitim Veren Kurslara Gitmeyin!

Eğitim ciddi kurumların işidir ve paket fiyatlarla eğitim olmaz! Öncelikle seviyenizin ve bilginizin ölçülmesi gerekir, ardından ihtiyaçlarınıza ve size en uygun bireysel ya da grup fotoğrafçılık eğitimleri eğitim danışmanları ve eğitmeniniz tarafından belirlenmelidir. Telefonda ya da internet sitelerinde fiyat veren kurumların amacı eğitim vermek değil aylık kotalarını doldurmaktır. Bu nedenle paket eğitim fiyatları veren kurumlardan uzak durun, size değer verecek eğitim merkezlerinden hizmet alın.

Merdiven altı eğitim veren, MEB standartlarına uymayan, MEB onaylı olmayan ve size mesleki uzmanlık kazandırmayacak amatör kurumlardan uzak durun. Aldığınız eğitimin hakkını verebilecek, paranızın boşa gitmeyeceği eğitim öğretim kurumlarını tercih edin. Suça ortak olmayın…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30