Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Profesyonel Kısa Film Çekimi

3 Dakikalık Bir Filme Binlerce Mesaj Sığdırmak Mümkün!

Sosyal medyada ya da internetin farklı platformlarında kısa filmlerle karşılaşıyoruz. Bu filmlerin nasıl çekildiğini hangi araçlar kullanıldığını merak ettiğimiz de oluyor. Günümüzde sosyal medyanın da etkisi ile kısa film çekimleri epeyce yaygın ve popüler hale geldi. Sosyal sorumluluktan günlük yaşama, aşk hikayelerinden siyasi konulara kadar farklı konseptlerde kısa filmler çekilmekte ve paylaşılmaktadır. Siz de bu tür kısa filmler çekmek istiyorsanız çekim tekniklerinden kurguya kadar farklı alanlarda bilgi sahibi olmalısınız. Biz de bu amaçla kısa film çekmek isteyenler için bazı ipuçları, kısa film çekim teknikleri hazırladık. Kısa film nasıl çekilir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin...

Kısa film çekmek isteyenler için tavsiyeler:

1.Kısa film çekimi için düşük bütçeye sahipseniz giriş seviyede bir makine ile başlayın.

Kısa film çekimi için çok uçuk makineler yerine daha uygun fiyatlı ve yüksek çözünürlüğe sahip olan fotoğraf makineleri işinizi görecektir. Yüksek çözünürlüğe sahip olan cep telefonları bile amatör video çeken kişiler için yeterli olacaktır. Kısa film çekme teknikleri ve ipuçlarına geçmeden önce makinenizin doğru olması gerektiğini söyleyelim

2.Tripod kullanın.

Video çekimlerinizde seyircilerin kısa filme odaklanmalarında ve filmin kaliteli görünmesinde tripodun önemi büyük. Kısa film çekmek istiyorsanız öncelikli bulundurmanız gereken ekipmanlardan biridir tripod.

Tripod, kısa film çekim esnasında olası oluşacak titremeleri önler ve daha net görüntüler elde etmenizi sağlar. Kısa film çekmek için tripodun gücünden yararlanın.

3.Follow Focus kullanın.

Follow focus kısa film çekimlerinde kameralarda görüntü netliğini yakalamak için kullanılan ekipmanlardan biridir.

Film çekimi sırasında ani değişen odak noktalarınızın netliğini yakalamak için bu ekipmandan yararlanın. Ana odaklanarak vermek istediğiniz mesajı daha net bir şekilde izleyicinize ulaştırın. Kısa film çekmek için follow focus tekniğini de değerlendirin.

4.Kısa film çekimleri için Steadicam kullanabilirsiniz.

Steadicam üzerine kamera monte edilir ve belirli aparatlar yardımı ile kameramana bağlanır.

Kameramanla birlikte hareket eden bu düzeneğe sahip makine tamamen sabittir ve kameramanın özgürce çekim yapmasını sağlar. Profesyonel kısa film çekimi sırasında bu makineden kullanmanızda yarar var. Hareketli görüntüleri daha net yakalarsınız.

5.Gimbal kullanarak net görüntüler elde edebilirsiniz.

Kısa film çekimi sırasında rahat hareket etmek ve netliğin bozulmamasını sağlamak için kameramanların işini kolaylaştıran bu aleti kullanmanızda yarar var.

Amatör kameramanlar için çok fazla gerek olmayan bu ekipmanı profesyonel çekim yapan kameramanların kullanması daha doğru olacaktır. Festivallerde yarışacak filmler çekmek istiyorsanız  prodüksiyonunuz sağlam olmalı.

6.Jimmy Jib Sarsıntısız video çekimi için iyi bir ekipman olacak.

Video ve kısa film çekimlerinde görüntü geçişlerinde ya da 360 derece çekimlerde sarsıntısız görüntü elde etmek amacı ile bu makineyi kullanabilirsiniz.

Jimmy Jib dengeli kamera kullanımı için doğru bir ekipman seçimi olacaktır. Titremeler ve görüntü kayıpları minimum düzeye inecektir.

Kısa film çekmek için ekipman kullanımı oldukça önemlidir. Doğru ekipmanları ve doğru teknikleri kullanarak başarılı kısa filmler çekebilirsiniz. Kısa film çekimleri için ekipman kadar iyi bir ekip de önemlidir. Kısa film çekim teknikleri için kurslardan yardım alarak ekipman kullanımları konusunda bilgi edinebilir hatta kurs sayesinde iyi bir ekip bile oluşturabilirsiniz.

[widget-36]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30