Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Temel Kurgu Teknikleri Nelerdir?

Video Kurgu ve Montaj Nasıl Yapılır?

Video çekmek, hem telefon ile hem de profesyonel kamera ile yapılabilir. İster amatör ister profesyonel olun istediğiniz şekilde videolar çekmek için hem video kurgu uygulamalarına biraz hakim olmanız hem de temel kurgu teknikleri konusu hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır. 

Günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylıklar sayesinde video çekimi sadece profesyonellerin değil bu işi yapmak isteyen diğer amatör kişilerinde gelişmek istediği bir iş alanı haline gelmektedir. Herkesin istediği ve ilgisi olan alanda istediği yerde video çekebiliyor olması bu işten gelir elde etmeyi amaçlayan kişiler için ciddi bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Bu rekabet ortamında ön plana çıkabilmek için ne yapmak gerekir diye düşünüyorsanız temel kurgu teknikleri konusuna hakim olmanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Yazımızın devamını inceleyerek temel kurgu teknikleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve videolarınızı en iyi şekilde çekebilirsiniz. 

Temel Kurgu Teknikleri İle Harika Videolar Çekin!

Video kurgu ve montaj nasıl yapılır sorusunun cevabı temel teknikleri bilmekten geçer. Teknoloji dünyasında kaybolurken video çekmeyi seven ve keyifli vakit geçirmeyi seven, video çekmek benim için bir tutkudur diyen kişiler, çektikleri videoları daha iyi bir hale getirebilmek için video kurgu teknikleri konusu hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra harikalar yaratabilirler. 

  • Jump Cut ( Atlamalı Kesme) 

Video kurgu teknikleri arasında en önemlilerinden biri jump cut’tır.  Uzun bir çekimin içinden bazı parçaların atılmasıyla elde edilen görüntü jump cut ile yapılmaktadır. 

  • Match Cut ( Eşleşmeli Kesme) 

Bir sahneden diğerine görsel ya da içerik anlamında birbirine benzeyen unsurlar arasında kesme yaparak geçme işlemidir.

  • Cross Cut ( Paralel Kurgu)

Aynı zamanda farklı mekanlarda gerçekleşen olaylar arasında kesmelerle gidip gelerek yapılan video kurgu teknikleri cross cut olarak adlandırılır. 

  • Flashback ( Geriye Dönüş)

Videonun hikayesinin geçtiği zamandan daha önceki bir zamanı anlatarak videoda yaşanan olayların nedenlerini açıklamak amacıyla kullanılan video kurgu teknikleri arasında sayılmaktadır.

  • Slow Motion ( Ağır Çekim)

Görüntüdeki hareketin fps’den daha hızlı yapılıp fps ile oynatılmasıdır.  Saniyede 100 kare çekip saniyede 25 kare gösterirseniz, bir saniyede çektiğinizin dörtte birini gösterebilirsiniz. Çekimde 1 saniye tutan yer, gösterimde 4 saniye tutar.

Temel Kurgu Teknikleri İle En İyi Videoları Siz Çekin! 

Hobi olarak her yerde elimizden düşmeyen profesyonel kameraları aratmayan telefonlarla veya kameralarla yaptığınız çekimlerden para kazanmak, ya da zaten bu işi yapıyor ama yine de donanım kazanmak istiyorsanız kesinlik video kurgu teknikleri ve yöntemlerine hakim olmalısınız! 

Kurumumuzda tüm eğitimlerimiz dahil olmak üzere uluslararası eğitim standartları ve MEB ruhsatlı sertifikalarımız mevcuttur! Siz de video kurgu ve montajda aranan isim ben olmalıyım diyorsanız sizleri eğitim kurumumuza bekleriz.

[widget-36]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30