Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Nikon Lens Terimlerini Biliyor Musun?

Doğru Fotoğrafları Çekmeniz İçin Bilmeniz Gereken Lens Terimleri

Fotoğraf makineleri için lensler olmazsa olmaz ekipmanlardandır. Konunuzu çok daha doğru ve güzel çekmenizi sağlayan lensler fotoğrafçı olarak işinizi kolaylaştırmaktadır. Bir Nikon lensin özelliklerini tanımlayan birçok farklı terim vardır. Peki Nikon lens terimleri ne anlama gelir? Lens isimlerinde bulunan kısaltmalar ne olarak ifade edilir? merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Bu yazımızda lenslerin özellikleri ile ilgili terimleri sizlerle paylaşacağız.

İşte sizin için hazırladığımız Nikon lens terimleri:

1.Nikon AF-S:

Lensler üzerinde entegre olarak ultrasonik odak motoru vardır. Bu şekilde makineler sesiz bir otofokus özelliği kazanmış olur. Tüm Nikon AF lenslerde sesiz otofokus özelliği vardır.

2.Nikon FX:

Nikon Fx tüm SLR ya da DSLR fotoğraf makinelerinde kullanılabilen objektif türlerinden birdir. Bu lensle Nikon DX lenslerde oluşan fotoğraf alanında eşit olmayan pozlama hataları önemli şekilde azaltılmıştır.

3.Nikon D:

Nikon D objektifi kamera odaklı mesafesini belirleyen dijital algılayıcı ile donatılmıştır. Nikon D lensi bu özelliği ile poz hesaplamalarını yaparken daha kesin sonuçlar elde etmenizi sağlayacak olan bir lens türüdür.

4.Nikon VR:

Optik görüntü sabitleme özelliğine sahip olan Nikon VR lens olası titreşimlerden ve kamera hareketlerini telafi etmek için kullanılır. Titreşimleri azaltan ve daha net bir görüntü elde etmenizi sağlayacak bu lensi çekimlerinizde kullanabilirsiniz

5.ED: Extra- Low Dispersion Glass (Ekstra düşük dağılım Camı)

Dalga boylarının değişken olduğu anlardaki ışınların optik camdan geçtiğinde aynı noktada birleşmeyen ya da odaklanmayan görüntü bozulmalarından meydana gelen renk bozulmalarını düzelten yüksek kaliteye sahip cam anlamına gelmektedir. ED cama sahip lensler yüksek kontrast değerinde bile maksimum netlik ve kaliteyi fotoğrafçılara sunmaktadır.

6.D: Distance (Mesafe)

Nikon lenslerinin özelliklerinden olan Dinstance olarak adlandırılan bu özellik 3B renk matris ölçümleme, 3B çoklu sensör Dengeli Dolgu- Flaş özellikli fotoğraf makinelerine çekilen konu ile fotoğrf makinesi arasındaki mesafe bilgilerini iletiyor.

7.E özelliği

Lens barrelinde bulunan elektromanyetik diyafram mekanizması, sürekli çekim sırasında otomatik pozlamayı kullanırken son derece hassas elektronik diyafram veya diyafram bıçağı kontrolü sağlar. Geleneksel D / G tipi lensler ile diyafram bıçakları mekanik bağlantı kollarıyla çalıştırılır.

8.DC: Defocus Control (Defokus Kontrol)

Fotoğrafçının objektifin DC halkasını döndürmesiyle ön ve arka planda oluşacak küresel sapmaların derecesini kontrol etmesini sağlayan lenslerdir.

Bu lensler portre fotoğrafçılığında kullanılabilecek lenslerden biridir. Portre çekimlerinde yuvarlak bir odaklama bulanıklık yaratır.

9.CRC : Close Range Correction (Yakın Aralıklı Düzeltme)

Yakın odaklama yapılacak mesafelerde görüntü kalitesini arttıran lenslerdir. Lens elemanları, her mercek mercek kümesinin odaklama işlemini gerçekleştirmek için bağımsız olarak hareket ettiği “ kayan element” tasarımı ile oluşturulmuştur. Bu özellik özellikle yakın mesafede yapılan çekimlerde üstün lens performansı imkânını sağlar.

10.N-Nano Crystal Coat: ( Nano Kristal Kaplama)

Nikon lens terimleri arasında Nano kristal kaplamayı da görmekteyiz. Nano kristal kaplama geleneksel yansıma önleyici kaplamalarla kıyaslandığında, objektife dik açı ile düşen ışığın yansımasını azaltır. Geniş dalga boyuna sahip yansımalarda yüksek oranda azaltma etkisini yaratan lens kaplamasıdır.

11.M/A

Nikon lens terimleri arasında olan M/A, lens üzerindeki halkayı çevirerek hiç gecikme olmadan otomatikten manuel odaklama moduna geçmenizi sağlayan odaklama modudur.

Sizinle lens terimleri hakkında birkaç önemli bilgiyi paylaştık. Nikon lens terimleri hakkında bilgi sahibi olarak kullanacağınız fotoğraf makinesine daha hâkim olabilirsiniz. Fotoğraf makinenize ve lenslerinize ne kadar hakim olursanız o kadar iyi fotoğraf çekersiniz. Fotoğraf makinesi lenslerine, lens terimlerine ve fotoğraf çekim tekniklerine hâkim olmak için fotoğrafçılık kurslarından yardım alabilirsiniz. Fotoğrafçılık kurslarında alacağınız profesyonel eğitimler sizin fotoğrafçılık alanında gelişmenizi sağlayacaktır.

[widget-42]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30