Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Portre Çekimi İçin En Uygun Lensler

Etkileyici Portreler İçin Doğru Lensleri Kullanın!

Portre fotoğrafçılığı, kişinin yüzünün ya da belden üzeri olan kısmının fotoğrafını çekmektir. Her fotoğraf türünde olduğu gibi portre fotoğrafçılığında da kullanılacak özel lensler vardır. Lensler hakkında bilgi sahibi olmayan fotoğrafçılar için diyebiliriz ki; 100mm ve üzeri objektiflere dar açılı, 14-24mm, 24-70mm, 70-200mm vb. objektiflere değişken odaklı ya da zoom lens denmektedir.

Portre fotoğrafçılığında en iyi sonucu her zaman sabit odaklı lensler vermektedir. Ancak fotoğrafçının anlatmak istediği konuya göre ISO, diyafram ve alan derinliği gibi teknik detaylara uygun lens seçmesi önemlidir. Portre fotoğrafçılığı için lens alacak olanlara tavsiyelerimize gelecek olursak:

1.50 – 100 mm lensler

Portre fotoğrafçılığı lensleri arasında 50 – 100 mm arasındaki lensler konunuzu düz bir arka planda çekecekseniz ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Sadece modelinizin yüzünü ön plana çıkaracağınız için geniş açılı lenslere ihtiyacınız olmaz.

Zoom lens kullanarak arka planınızı yok etmeye de gerek yoktur. 80 – 85 mm aralığındaki bir lens işinizi görecektir.

2.200 mm lensler

Portre fotoğraf lensleri arasında yer alan 200 mm lensleri kullandığınızda gözlere netleme yapmanız durumunda perspektif etkisinden dolayı kulaklar, saç ya da göze yakın ne varsa normalden daha büyük gözükecektir. Dolayısıyla 100 mm üzerinde lens kullanmamaya özen gösterin. Modele yaklaşmamanızı gerektiren durumlarda ise 200 mm portre lensler kullanabilirsiniz.

Modelinizin bulunduğu ortam konuya dahilse büyümenin modelle birlikte arka planda devam etmesi rahatsız edici olmaz.

3.50 mm lensler

Çoğu portre fotoğrafçısının en çok tercih ettiği lens olan 50mm, insanın görüş açısına en yakın fotoğrafı verdiği için gerçeklik hissi yüksek fotoğraflar elde etmeyi sağlamaktadır.

Siyah-beyaz ve belgesel fotoğrafçılıkta 50 mm aralığındaki lensler muhteşem portreler elde etmenizi sağlayacaktır.

4.24 – 35 mm lensler

Portre çekimleri için hangi lens kullanılır diyorsanız size son olarak 24 – 35 mm lensleri öneriyoruz. Arka planı fotoğrafa dahil etmek istediğiniz durumlarda en iyi odak aralığı 24mm ile 35mm aralığı olacaktır.

35 mm daha iyi sonuç verdiği için portre fotoğraf lensleri alacak olanların 35 mm’yi tercih etmeleri gerekir. Arka planınız güçlüyse fotoğrafınızın hikayesi daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Portre fotoğrafçılığı için lens alacaksanız stüdyo ve sokak fotoğrafçılığında farklı lenslere ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Aynı zamanda gözlere, mimiklere ve çizgilere odaklanacağınızda farklı; arka planı da kullanacağınızda farklı lensler gerektiğini unutmayın. İlk olarak önerilen lenslerle işe başlayın, kendi tekniğinizi ve tarzınızı bulduğunuzda portre lensinizi kendiniz seçin. Bakalım ortaya nasıl fotoğraflar çıkacak…

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30