Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Doğal Ortamda Makro Fotoğraf Çekimi

Makro Çekim Nedir? – Basit Ayrıntılarla Farklı Dünyalara Yolculuk

Kolay ve ucuz makro çekimine değinmeden önce ilk olarak makro fotoğrafçılık hakkında birazcık ön bilgi vermemizde yarar var. Makro fotoğrafçılık genel olarak bilinenin dışında sadece çiçek, kelebek fotoğraflarından ibaret değildir. Sözlükte makro kelimesi “Büyük, çaplı, mikro karşıtı” gibi anlamlara gelmektedir. Fotoğrafçılıkta ise makro kavramı doğadaki küçük objelerin 1x ya da üstü yakınlaştırma oranıyla yani fotoğraf makinesinin algılayıcısının boyutunu doldurarak fotoğraf çekme olayına verilen isimdir.

Makro fotoğrafçılık günlük hayatta dikkatimizi bile çekmeyen ayrıntıları bize sunarak çok farklı bir dünyanın kapılarını aralar. Makro fotoğraflar çekerek ayrıntıları tüm renkleri ile ve ilginçliği ile sıra dışı hale getirebilirsiniz.

Makro Çekimi İçin Temel Kurallar

Makro fotoğraflar fotoğrafçılığa yeni başlayan kişilerin dikkatlerini çeken fotoğrafçılık alanlarımdan biridir. Makro fotoğraf çekmek isteyen kişiler diğer fotoğrafçılığın alanları gibi fotoğraf çekim teknikleri konusunda temel bilgilere sahip olması gerekir. Makro çekimlerde yapılacak hatalar diğer fotoğrafçılığın dallarına göre daha göze çarpmaktadır.

Bu nedenle makro çekimler hatasız yapılması için makro çekim konusunda tüm bilgilere( diyafram, enstantane, pozlama, ışık vb.) hakim olunması gerekir. Bu bilgilere hakim değilseniz bir fotoğrafçılık kursundan yardım almanızda fayda var.

  

[widget-8]

Makro Objektifim Yok Çekimlerimi Nasıl Yapmalıyım? Diyorsanız Yazımızı Okumaya Devam Edin!

Makro objektife sahip değilseniz panik yapmanıza gerek yok, etkileyici makro fotoğraflar çekmek istiyorsanız ve lens alacak maddi gücünüz yoksa diğer fotoğraf çekim tekniklerine başvurabilirsiniz. Fotoğraf çekim teknikleri arasında makro objektife sahip olmayanlar makro uzatma tüpü ile çekim yapabilir. Makro tüpler objektifle gövde arasında takılan boş halkalar( 4mm-10cm arasında değişen kalınlıklarda) olarak adlandırılabilir. Makro fotoğraf çekimleri için kullanacağınız uzatma tüpü makine ve objektifiniz arasında plastik ve metal aksamlı basit bir parça olarak takılır. Makro uzatma tüpü makro fotoğraflar elde etmeniz için fotoğrafa daha çok yaklaşmanızı sağlar. Makro uzatma tüpü objektifin büyüme katsayısını arttırır.

Makro Fotoğraf Çekimi İçin İki Çeşit Makro Uzatma Tüpü Vardır! Sen Hangisini Seçeceksin?

Makro uzatma tüpü diğer adı ile Enstension Tupe’den İki çeşit vardır. Bir çeşidi tüm ayarların manuel olarak yapıldığı elektriksel bağlantıları olmayan ve bir süreden sonra fotoğrafçının bıkmasına neden olan makro uzatma tüpüdür. Bir diğer makro uzatma tüpü ise makine ve objektif arasında elektronik bağlantıları iletme özelliğine sahip ve fotoğrafçıya odaklama ve diyafram gibi otomatik ayarları yapmaya imkân sağlar. Bu makro tüp diğerine göre fiyat olarak biraz daha pahalıdır. Fakat kullanım açısından daha kolay ve sonuç olarak daha iyi görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır. Makro tüpler genellikle satılırken üç parça halinde satılmaktadır. Bu tüpleri tek başına kullana bilir yada tüpleri üst üste takarak yakınlaştırma oranınızda arttırabilirsiniz. Yakınlaştırma oranını hesaplamak için objektifin kalınlığını odak uzaklığa böleriz. Örneğin 50mm bir tüpü 100mm’lik bir objektifle kullandığınızda 1 / 2  oranında bir büyüme sağlamış olursunuz.

[widget-18]

Makro Uzatma Tüplerinden Yararlanarak Az Maliyetle Mükemmel Sonuçlar Edin!

Makro fotoğraflar elde etmek için önemli olan hangi marka gövde kullanıyorsanız ona ait olan makro uzatma tüpünü almanızdır. Örneğin Canon marka DSLR kullanıyorsanız ona uygun olan Nikon marka DSLR kullanıyorsanız bu gövdeye uygun Canon marka makro uzatma tüpü almalı, Nikon kullanıyorsanız Nikon Markaya sahip gövdeye uygun uzatma tüpü almalısınız. Bu uzatma tüplerinden yararlanarak makro objektifiniz olamasa bile sanki makro objektifle çekim yapıyormuş gibi kaliteli görüntüler elde edebileceksiniz.

Fotoğrafçılık Kursları İle Bol Bol Makro Çekin!

Fotoğraf makinenize, fotoğraf çekim tekniklerine, fotoğraf çekme konusunda ki önemli noktalar konusunda daha fazla bilgi için fotoğrafçılık kurslarından profesyonel düzeyde bilgi alabilir ve alanınızda en iyi olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Aynı zamanda fotoğrafçılık kurslarının çekim gezilerine katılarak makro fotoğraflar çekebilir ve eğitmenlerinizden destek alarak hatalarınızı düzeltebilirsiniz. Doğaya çıkmadan makro fotoğrafta kendinizi geliştiremeyeceğinizi bilmelisiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30